В Україні нині налічується трохи більше 10 мільйонів пенсіонерів. З початку поточного року середня пенсія в нашій країні зросла на 400 гривен. Однак є одна категорія літніх громадян, в яких щомісячна виплата зросла більше, ніж на 4 тисячі гривень. Йдеться про суддів. Нині їхня середня пенсія відчутно перетнула 100 тисяч гривень.
А загалом в Україні після усіх цьогорічних підвищень середня пенсія становить 5,7 тисячі гривень. Однак більшість літніх українців отримують пенсію, нижчу за середню. Ба більше, майже у половини пенсіонерів пенсія досі нижча за 4 тисячі гривень.
Водночас пенсія суддів, яка у них називається щомісячним довічним грошовим утриманням, вже перетнула межу у 100 тисяч гривень і нині становить 103 874 гривні. Така колосальна різниця у пенсійному забезпеченні суддів і “простих смертних” українців пов’язана з тим, що суддям нараховують пенсію зовсім за іншим алгоритмом, ніж решті українців.
У суддів пенсію оновлюють у реальному часі
Їхня пенсія, як і в решти громадян, залежить від зарплати. Але вона прирівнюється до реальної зарплати судді, який обіймає посаду, аналогічну тій, що займав раніше суддя-пенсіонер. Тому пенсії суддів оновлюються в реальному часі. І що більше теперішні зарплати суддів, то вищі й пенсії їхніх старших колег.
Причому мінімальна коефіцієнт заміщення зарплати пенсією у суддів становить не 30%, як у більшості українців, а 50%. Тобто їм нараховують пенсію, яка щонайменше дорівнює половині суддівської зарплати.
Але й це ще не все. Служителі Феміди, в яких суддівський стаж становить понад 20 років, за кожний додатковий рік такого стажу отримують по 2% від зарплати судді. Наприклад, якщо пенсіонер має 30 років суддівського стажу, то розмір його пенсії вже становить не 50, а 70% від зарплати судді.
Водночас у решти українців, яким не довелося служити Феміді, максимальна пенсія обмежена десятьма прожитковими мінімумами для громадян непрацездатного віку. Тобто зараз вона становить 23 620 гривень.