Через польських фермерів, які наразі продовжують блокувати усі пункти пропуску вздовж кордону, Україна за підсумками лютого 2024 року недоотримала 7,7 мільярда гривень. Ці надходження мали потрапити до державного бюджету задля фінансування Збройних сил, оскільки держава під час повномасштабної війни з Росією усі отримані митні надходження спрямовує на фінансування оборони. Тобто через блокаду кордону Україна втрачає можливість фінансувати власну армію. Ці дані є у звіті Тимчасової слідчої комісії (ТСК) Верховної Ради України (ВРУ) з питань економічної безпеки.
Документ у своєму Telegram-каналі оприлюднив перший заступник голови парламентського комітету з фінансів, податкової та митної політики Ярослав Железняк.
У документі зазначається, що основним джерелом наповнення держбюджету від митних платежів є податок на додану вартість (ПДВ) із товарів, що ввозяться. Цей “ввізний” ПДВ повністю зараховується до загального фонду держбюджету, тобто у повному обсязі спрямовується на забезпечення обороноздатності держави. З 2024 року акцизний податок також повністю спрямовується до загального фонду держбюджету.
“Мита – загальний фонд держбюджету за єдиним винятком. Таким чином, блокування кордону негативно впливає не лише на ділову активність бізнесу, а й звужує можливості фінансування оборони України внаслідок недонадходження митних платежів”, – йдеться у документі.
Протести у Польщі: фермери влаштували масований страйк 20 березня
Польські фермери продовжують протестувати – станом на 20 березня вони перекрили усі автодороги і країна зупинилася в заторах.
Про це повідомляє польське видання “rmf24.pl”.
“Фермери сьогодні протестують у багатьох регіонах Польщі, включно з найбільшими містами. Повідомляється про понад півтисячі офіційних демонстрацій, у яких візьмуть участь понад 70 тисяч фермерів”, – йдеться у повідомленні.
Опублікована карта практично вся “червоніє тракторами”, що означає блокування руху польськими фермерами. Якщо карту наблизити, то стає зрозуміло, що об’їзних доріг практично немає та обравши, начебто, пусту дорогу, рано чи пізно водій все одно наткнеться на страйкарів.
Згідно з інформацією видання, вимог в аграріїв декілька, зокрема, вони стосуються взаємин з ЄС. В першу чергу мова йде про “зелений курс”, який є частиною загальної політики Євросоюзу з досягнення “кліматичної нейтральності” до 2050 року. “Зелений курс” вимагає підвищення якості продуктів, а отже зменшення використання пестицидів, добрив та антибіотиків у сільському господарстві. Польські протестувальники закликають “врятувати Польщу” та покінчити з нібито “кліматичною брехнею” та “екотероризмом”.
Окрім цього фермери вимагають розширити пільгове кредитування та зняти обмеження на використання азотних добрив. Обурення фермерів викликає й вимога ЄС зберігати щорічно незасіяними щонайменше 4% орних земель, щоб зберегти родючість ґрунту та біорізноманіття.
Також аграрії виступають проти імпорту агропродовольчої продукції з України та обмеження розведення тварин у Польщі.
Карта автодоріг в Польщі, 20 березня 2024 року