В Україні минуло три роки з моменту відкриття ринку землі. Причому майже два з половиною із цих трьох років ринок функціонує в умовах повномасштабної війни. Невідомо, як би йшов процес купівлі-продажу землі, якби все те відбувалося в умовах миру. А наразі у країні склались дуже неоднорідні ціни на землю. На заході країни вона втричі дорожча, ніж на сході.
Такі дані із платформи Опендатабот є у відкритому доступі.
На сьогодні статиcтика така: за ці три роки було укладено понад чверть мільйона угод купівлі-продажу землі. В процесі цих угод пів мільйона гектарів земельних угідь змінили власника. Середня вартість гектара упродовж цього періоду становила 41 тисячу гривень.
Крім того, як зазначають аналітики, поки що найактивнішим за кількістю операцій на ринку землі виявився не довоєнний 2021-й рік, а 2023-й, на який припав другий рік війни.
Ціни на землю в Україні склалися вкрай неоднорідні
Причому вони не так залежать від родючості землі, як від регіону її розташування. Що далі від лінії фронту на захід, то дорожче гектар. Так, на сьогодні земля найдорожча в Івано-Франківській області. Там середня ціна гектара становить 101 тисячу гривень. На другому місці у ціновому рейтингу розташувалась Львівська область. Там за гектар у середньому просять 90 тисяч.
А от найдешевше зараз продають землю у Запорізькій області. Там гектар можна в середньому придбати за 30,1 тисячі гривень. Не набагато вона дорожча і в Донецькій (32,2 тис. грн) та у Херсонській (32,8 тис. грн) областях.
Водночас попит на землю найбільший не там, де вона найдорожча або найдешевша. Найактивніше зараз покупці цікавляться землею у Полтавській області. Там за три роки функціонування ринку продано 60 тисяч гектарів землі. На другому місці за кількістю землі, що змінила власника, розташувалась Дніпропетровська область (58 тис. га), на третьому – Харківська (54 тис. га).
На початку 2024 року попит на землю знизився, попри те, що ринок землі з 1 січня було відкрито для юридичних осіб. Проте аналітики відзначають зниження інтересу до купівлі землі у східному регіоні країни. А от на заході попит залишився незмінним.