В Україні триває скандал довкола прокурорів, які виходять на пенсію по інвалідності вже у 30-40 років, маючи мінімум стажу. Незважаючи на гучні заяви та звільнення, система залишилася без змін.
Чимало прокурорів домагаються пенсій через суд, використовуючи довідки про інвалідність, пише OBOZ.UA. Наприклад:
- Керівник окружної прокуратури Іван Комар отримує пенсію з 39 років – майже 21 тисячу гривень на місяць.
- Його колега Сергій Наконечний також отримує близько 21 тисячі гривень пенсії, незважаючи на те, що продовжує працювати та заробляти 108 тисяч гривень на місяць.
А таких прикладів – десятки.
Хоча уряд намагався внести законопроєкт, який скасовує право прокурорів на ранні пенсії за мінімального стажу, його так і не ухвалили. Судова система часто стає на бік прокурорів, а Пенсійний фонд залишається безсилим.
Хмельницька прокуратура – рекордсмен
Найбільше прокурорів із пенсіями до 40 років виявили на Хмельниччині. Там із шести окружних прокурорів п’ятеро отримують пенсії, при цьому більшість продовжує працювати.
На Черкащині ситуація з “пенсійними прокурорами” виглядає не так драматично, як у Хмельницькій, але й тут вистачає питань.
Голова Черкаської окружної прокуратури Андрій Замотайло отримує пенсію по інвалідності з 30 років, а з 33 перейшов на прокурорську спецпенсію. Нині його щомісячний дохід виглядає так:
- Пенсія – 20,9 тис. грн.
- Зарплата – 114,1 тис. грн.
Що пропонує уряд?
Кабмін вигадав обмеження для високих пенсій. Нові правила набудуть чинності в 2025 році і виглядатимуть так:
- Пенсію вище 10 прожиткових мінімумів (23 610 грн) буде урізано коефіцієнтом 0,5.
- Чим вища пенсія, тим більше її урізають – до 0,1 для частини, що перевищує 21 ПМ (49 581 грн.).
Але вся ця схема може виявитися марною. Чому?
- Обмеження пенсій вже існувало, але його масово скасовують через суди.
- 2024 року на “особливі” пенсії витратили 119,3 млрд грн. Цих грошей вистачило б, щоби підвищити мінімальні пенсії до 6 тис. грн для всіх пенсіонерів.
Чому це проблема?
Звичайний пенсіонер в Україні отримує пенсію на рівні 30% своєї зарплати. А “спеціальні” пенсіонери, на зразок прокурорів та суддів, можуть отримувати до 90% заробітку. Поки що система залишається без реформ, прокурори продовжують отримувати виплати, які фінансуються за рахунок платників податків.