Перший віце-президент Торгово-промислової палати України Михайло Непран вважає цілком реальною можливість укладання між Україною та США угоди, яка передбачатиме обмін стратегічних копалин на гарантії безпеки. Про це він розповів в ефірі телеканалу “Еспресо”.
“Реально це чи нереально? — В принципі, доволі таки реально, тому що в нас зараз є такі метали. Скажімо, літій, титан, уран. Це якраз Кіровоградська область, Житомирська область. І сьогодні для американців це життєво необхідні метали, тому що основна база того ж самого урану — це Росія. Тому будь-який шлях, який може дати їм альтернативу, який може замінити росіян, він буде цікавий”, — відзначив експерт.
При цьому він переконаний, що така угода може бути також цікава і Україні. На його думку, тут все буде залежати від мудрості уже керівників, які будуть вести переговори з американцями, щоб не стати сировинним придатком американської економіки.
Водночас експерт наголосив, що Україна повинна прагнути до створення повного виробничого циклу на своїй території. Тобто, каже експерт, мова має йти не лише про видобуток копалин, а й про їхнє перероблення та виробництво кінцевої продукції. Наприклад, каже експерт, ми можемо не просто видобувати літій, а й будувати електротехнічні заводи, випускати літієві батареї та електромобілі. У нас уже є основи для цього: Запорізький ЗАЗ, автомобільні кластери в Закарпатті, Луцький автозавод, заводи з випуску автобусів у Черкасах. На їхній базі можна розвивати виробництво електротранспорту, додав експерт.
На думку Непрана, створення технологічного ланцюжка дозволить отримати високотехнологічний продукт із доданою вартістю, що забезпечить робочі місця, податкові надходження та економічний розвиток.
“А якщо ми говоримо: “Ми вам віддамо родовища”, — то це знаєте, чим це закінчиться: приїде 5-6 менеджерів, наймуть тут місцеву команду, а якщо десь щось запахне смаленим, менеджери швиденько зберуть свої валізки і повернуться в Штати чи Європу. А ви тут далі розбирайтеся самі”, — вважає він.