У неділю, 13 жовтня, SpaceX провела п’ятий тестовий запуск ракети Starship Flight 5 на орбіту. Він здійснювався з космодрому Starbase у Південному Техасі. Надважкий прискорювач Starship Flight 5 успішно відокремився від корабля Starship і успішно завершив активацію двигуна. Компанії вдалося спіймати перший ступень ракети-носія SpaceX Super Heavy з допомогою стартової башти з першої спроби.
Пряма трансляція запуску проходила в X/Twitter. Основною ціллю випробувань був успішний запуск і повернення надважкого прискорювача Super Heavy за допомогою конструкції Mechazilla. Історичний момент, як це було зроблено вперше в історії, зображений на відео:
Ракета-носій Starship та Super Heavy від SpaceX є найвищою та найпотужнішою ракетою у світі. Їхня висота становить майже 122 метри, 33 двигуни Raptor живлять перший ступінь Super Heavy, а шість двигунів Raptor живлять космічний корабель Starship.
Сьогодні вперше SpaceX вдалося повернути перший ступінь Super Heavy на стартовий майданчик і зловити його за допомогою конструкції Mechazilla – гігантських механічних “рук”, призначених для захоплення ракети в повітрі. Це значить, що тепер не потрібно встановлювати ніжки на ракету чи “садити” її в океан. Цей й метод повернення значно скоротить час між запусками.
За деякий час після цього корабель Starship S30, який за допомогою Super Heavy було виведено на орбіту, здійснив повінь в Індійському океані. Місія Starship Flight 5 пройшла успішно.
Кінцева мета SpaceX – повне і швидке багаторазове використання Starship і системи Super Heavy. NASA вже обрало Starship для місії Artemis 3, в рамках якої астронавти висадяться на Місяць у 2026 році. Випробування 13 жовтня наближає SpaceX до виконання цього контракту і відкриває двері для більш амбітних місій, включаючи дослідження Марса людиною.
При цьому під час попереднього, четвертого текстового запуску, SpaceX Starship вдалося м’яко приводнити Super Heavy у води Мексиканської затоки. Під час контрольованого спуску Starship використовував щільні шари атмосфери для гальмування. На висоті близька 50 км корабель почав втрачати захисні термоплитки, а один із передніх “плавників” почав прогорати. Але Starship залишився стабільним, камери та рулі працювали, телеметрія надходила, корабель розвернувся та приводнився.
У Швейцарії церква задля експерименту замінила у сповідальні священника на цифровий аватар Ісуса. Завдяки штучному інтелекту він…
Як стало відомо, що в Україні пенсіонери можуть користуватися пільгами на сплату земельного податку, але вони не поширюються на…
Продукти першої необхідності помітно подорожчали під тиском інфляції та інших факторів, а деякі торгові точки…
Згідно з недавнім аналізом Financial Times, мобілізаційний резерв України становить близько 3,7 млн чоловіків віком від 25…
В Україні почастішали випадки штрафування водіїв вживаних автомобілів, привезених зі США. Причина криється в технічних…
Останніми днями схоже, що у Москві з'явилася ще одна божевільна звичка. Після вечірніх лякалок Путіна,…