В Україні триває дія військового стану, громадяни призовного віку мають дотримуватися військового обліку, у разі порушення їх можуть оголосити у розшук ТЦК. Юрист компанії “Приходько та партнери” Ярослав Звоненко розповів про причини, з яких чоловіків можуть оголосити в розшук і як саме швидше і найпростіше з нього знятися.
Про це стало відомо завдяки невеликому інтерв’ю, яке дав адвокат одному з українських видань.
Чому можуть оголосити у розшук
Як зазначив юрист, підставами для оголошення у розшук є:
– неявка на порядку денному;
– відмова від проходження військово-лікарської комісії (далі – ВЛК);
– не оновлення військово-облікових даних, за умови, що ТЦК та СП не могли самостійно взяти інформацію про людину з інших державних реєстрів.
Як пояснює Звоненко, насамперед людина потрапляє у “внутрішній” розшук у ТЦК та СП. Наступним кроком є подання звернення від імені начальника ТЦК та СП на голову управління Національної поліції відповідного рівня та регіону, що тягне за собою оголошення до адміністративного розшуку.
“До кримінального розшуку громадянина можуть оголосити за порушення статті 336 Кримінального кодексу України, яка передбачає ухилення від мобілізації, а саме після отримання ним повістки на відправку”, – каже Звоненко.
Як знятися з розшуку ТЦК
Як зазначає юрист, найшвидший спосіб вирішити проблему – добровільно прийти у відповідний ТЦК.
“Варто мати з собою документи, що підтверджують вашу особу, і пояснити причини відсутності або неналежного виконання обов’язків. У такому разі не буде зайвим заздалегідь заручитися підтримкою адвоката, щоб убезпечити себе від незаконних дій ТЦК та СП”, – радить експерт.
Також у разі наявності поважних причин, наприклад, хвороби або сімейних обставин, потрібно надати документи, що підтверджують (медичні довідки, свідоцтва про смерть близьких).
Крім того, громадянин може оскаржити дії ТЦК та СП у суді, якщо оголошення у розшук вважається незаконним.
“Це особливо актуально, якщо людина не отримувала повістки або мала законне право на відстрочку, або повідомляла ТЦК і СП про поважність причини неявки до ТЦК та СП за викликом на порядок денний”, – пояснює Звоненко.