Українцям пояснили, що робити, якщо їхній паспорт або ID-картка визнані недійсними.
Про це повідомили фахівці “Юридичного радника для ВПО”.
У зв’язку з особливостями поточної ситуації в Україні питання дійсності документів, що посвідчують особу, стало особливо актуальним для багатьох громадян. Часто українці стикаються із ситуаціями, коли їхній паспорт або ID-картка можуть бути визнані недійсними через різні причини – від технічних збоїв у реєстрі до фактичного пошкодження документа.
Уряд України в постанові № 302 (від 25 березня 2015 року) встановив, що документи із суттєвими пошкодженнями визнаються недійсними. У цьому випадку пошкоджений паспорт підлягає вилученню, після чого його анулюють і знищують.
Більш детальне роз’яснення випадків, коли паспорт вважається непридатним для використання, подано в наказі Міністерства внутрішніх справ України № 456, який набув чинності 6 червня 2019 року.
Зокрема, паспорт визнається непридатним у таких випадках:
- пошкодження, що не дозволяють ідентифікувати власника або прочитати основні дані
- значні пошкодження перфорованих серії та номера
- наявність несанкціонованих виправлень
- пошкодження, які заважають зчитуванню інформації
- зміни в даних безконтактного електронного носія.
Відповідно до законодавства, паспорт також втрачає дійсність у таких випадках: коли людина перестає бути громадянином України, якщо власник повідомив про крадіжку або втрату документа, при виявленні порушень під час оформлення, якщо документ не був отриманий протягом року після виготовлення, у разі смерті власника або коли закінчився строк дії паспорта.
Важливо зазначити, що у разі визнання фізичного паспорта недійсним громадяни не залишаються без документів — вони можуть використовувати цифровий паспорт у додатку “Дія”. Цей електронний документ має таку ж юридичну силу, як і традиційний паперовий паспорт, і приймається всіма державними установами України.