В Україні через воєнний стан тимчасово обмежено виїзд за кордон для військовозобов’язаних чоловіків.
Колишній депутат Київоблради, адвокат Роман Симутін розповів, хто може виїхати за кордон і як це відбувається.
За його словами, виїзд чоловіків за кордон регулюється 57 постановою Кабміну від 27 січня 1995 року, до якої просто постійно вносили зміни.
Хто може виїжджати з України
Мають право виїхати за кордон чоловіки, які отримали відстрочку від мобілізації. Але є винятки – зокрема, викладачі, вчителі, студенти, народні депутати.
Виїжджати за кордон можуть, зокрема, особи з інвалідністю, ті, хто супроводжує таких людей, – здійснює постійний догляд, є опікуном, а також багатодітні батьки. Для цих людей не встановлено конкретних термінів повернення в Україну.
Особи з бронюванням можуть перетнути кордон тільки в разі поїздки у відрядження.
Окремо варто зупинитися на тому, як відбувається виїзд за кордон інвалідам 2 групи та інших. Їм дозволено перетинати кордон, але головна вимога для цього – оформлена відстрочка. Крім того, у людини при собі має бути пенсійне посвідчення або довідка із Соцзахисту про те, що в неї є група інвалідності, але водночас їй не нараховують пенсійні виплати.
Як виїхати студенту, заброньованому і військовому
Виїзд студентів за кордон 2025 року має свої правила. Ця можливість передбачена для студентів віком від 18 до 22 років тільки за програмою академічної мобільності, але зробити це практично неможливо.
“Для виїзду таким шляхом потрібно оформляти купу документів – спочатку документи збирає навчальний заклад, подає їх на погодження до Міносвіти, а міністерство формує список тих, хто має навчатися за програмою академічної мобільності. Можливість виїхати можуть отримати лише кілька сотень студентів, і вони мають повернутися в Україну за півроку”, – розповів Сімутін.
Водночас виїзд військовослужбовців з України, щоб відпочити у відпустці або пройти лікування, оформляється наказом. Відповідний документ підписує командир військової частини, в якій воїн проходить службу. У наказі обов’язково вказується, куди особа поїде і на який період. Якщо пункт призначення в наказі не буде вказано, то військовослужбовця за кордон просто не випустять.
А ось заброньовані особи ніяк не можуть виїхати у відпустку, але можуть поїхати у відрядження. Щоб перетнути кордон, у них має бути підготовлений за місцем роботи наказ про відрядження, у якому чітко прописується, куди особу направляють, яка програма поїздки та її мета.
“Приміром, якщо людина їде на конференцію, то в наказі має бути зазначено, де відбуватиметься захід і в який період. Бажано, щоб із собою людина мала виклик на конференцію”, – пояснив він.
Також Сімутін розповів, чи можуть виїжджати українці, яких виключили з військового обліку через судимість.
“Такі чоловіки не зможуть виїхати з України. Цих чоловіків не пропустять через кордон – є домовленість між країнами про те, що раніше судимі особи не можуть потрапити в іншу державу”, – наголосив адвокат.