Українцям, які порушують правила мобілізації, почали блокувати банківські рахунки. За даними Міністерства юстиції, обмеження вже торкнулися 26 тис. осіб. Крім того, відкрито 10 тис. проваджень щодо ухилянтів, які протермінували штрафи.
З минулого року в Україні діють посилені правила мобілізації. Вони передбачають штрафи за невчасне оновлення облікових даних у ТЦК та СП, а також за неявку за повісткою. Сума штрафу для фізичних осіб коливається від 17 до 25 тисяч гривень, а для юридичних вдвічі вища. Якщо порушник не сплачує штраф у встановлений термін до 15 днів, сума подвоюється. Крім того, за борг понад 160 тис. гривень майно можуть виставити на державні торги.
Раніше повістка вважалася врученою лише у разі особистого підпису отримувача. Тепер її можуть надіслати “Укрпоштою”, і навіть якщо адресат не забере листа, він все одно вважається поінформованим. У разі ігнорування починає діяти система штрафів. Згідно з даними Мін’юсту, вже понад 26 тис. ухилянтів заблокували рахунки через порушення правил мобілізації в Україні.
“За порушення мобілізації наразі заблоковано рахунки 26 тисяч осіб”, – повідомили у відомстві.
З початку 2025 року вже відкрито близько 10 тисяч виконавчих проваджень через несплачені вчасно штрафи. Найбільше випадків зафіксовано у Дніпропетровській області — 1053, Києві — 1003 та Полтавській області – 916.
Також суди можуть позбавити ухилянтів права керувати автомобілем, однак таких справ наразі 50 по всій країні.
Юристи радять військовозобов’язаним не ігнорувати повідомлення від ТЦК та СП і сплачувати штрафи вчасно, щоб не доводити ситуацію до судових справ.