В Україні масово скасовують штрафи за порушення мобілізаційних правил. Частину ухилянтів рятують суди, інші — самі домовляються з ТЦК. А поки в реєстрах уже понад 26 тисяч заблокованих рахунків, – повідомляє РБК-Україна.
Штраф 17–25 тисяч: платить не кожен
Зараз штраф можна отримати за неоновлення даних або неявку в ТЦК — від 17 до 25 тисяч грн. Сплатити потрібно за 15 днів, інакше сума подвоюється. При великій заборгованості можуть блокувати рахунки, позбавляти водійських прав, накладати арешт.
Але українці штрафи сплачують неохоче. За даними Опендатабот, з початку року відкрили понад 10 тисяч проваджень через несплату — це майже стільки ж, як за весь минулий рік.
“Серед боржників торішніх штрафів — понад 52% досі не сплатили жодної гривні”, — йдеться у звіті.
Суди скасовують майже 80% штрафів
Багато хто йде до суду — і виграє. За словами юриста Максима Боярчукова, суди стають на бік громадян у 78% випадків.
“Найчастіше скасовують штраф через порушення процедури: повістка надіслана з порушенням, неправильне ім’я, або в день, коли пошта не працювала”, — пояснює він.
Є випадки, коли чоловік дізнавався про штраф лише через “Дію” — при цьому повістку навіть не бачив.
“Буває, що явка призначена на 14 жовтня, а повістка повернулася 15-го — фізично не міг отримати”, — зазначає Боярчуков.
ТЦК іноді знімає з розшуку без суду
Частині чоловіків вдається зняти себе з розшуку без суду. Але для цього треба пройти пекло черг в ТЦК — як, наприклад, у Бучанському.
“Стоїш у живій черзі, встигають прийняти по 2–3 людини на день. У нас навіть чат в Telegram є — хто коли підійшов”, — розповів один із чоловіків.
Процедура така: йдеш на “Укрпошту” або в міськраду, береш довідку, що повістку не отримував, несеш у ТЦК — і там, можливо, знімуть штраф і розшук.
“Якщо є документи — юридичний відділ часто йде назустріч”, — визнають самі працівники ТЦК.
У Резерв+ червоніє? Це ще не вирок
Якщо в додатку “Резерв+” з’явився напис “зафіксовано порушення” — це означає, що справу вже передали до поліції. І при перевірці на блокпосту можуть доставити до ТЦК.
Але трапляється, що в “розшуку” виявляється навіть боєць з передової.
“Побратим вже рік на фронті — а виявилося, що він у розшуку. Так само буває з людьми, які мають офіційну відстрочку”, — каже один із працівників.
Арешт прав — теоретично, а от рахунки блокують реально
Позбавити водійських прав можна лише через суд. Але за рік такий захід застосували менше ніж у 50 випадках по всій Україні, каже адвокатка Олена Хоменко.
“Суди перевантажені, тривоги зривають засідання, немає ресурсу — тому ТЦК майже не подають такі позови”, — пояснює вона.
А от арешти рахунків — це вже реальність.
“За порушення мобілізації рахунки заблоковано у 26 тисяч осіб“, — відповіли в Мін’юсті.
ТЦК мають лише 3 місяці на штраф
Юрист Данило Гончаренко нагадує: у ТЦК є 3 місяці, щоб накласти штраф з моменту виявлення порушення. Але це стосується лише адмінвідповідальності. Розшук залишиться, навіть якщо штраф погашено або справу закрито.
“Позбутися розшуку можна тільки особисто — оновивши дані в ТЦК і Резерв+”, — пояснює юрист.