В Україні триває реформа Медико-соціальної експертної комісії. У зв’язку з цим Міністерство охорони здоров’я надало роз’яснення щодо чинності статусу інвалідності, процедур оцінювання та продовження термінів повторного огляду.
МОЗ підтвердило, що всі права, виплати, пільги та соціальні послуги, пов’язані зі статусом інвалідності, залишаються чинними на підставі виданих документів. Для осіб, яким інвалідність встановлена пожиттєво, повторне оцінювання не є обов’язковим і проводиться лише за бажанням людини або за рішенням суду.
Для тих, чий строк повторного огляду припадає на січень-червень 2025 року, термін продовжено на 6 місяців. Наприклад, якщо дата була запланована на 10 березня 2025 року, новим крайнім терміном стане 30 червня 2025 року.
Процедура передбачає звернення до лікуючого лікаря, який оформить направлення на оцінювання. Надалі цю процедуру проводитимуть експертні команди за новими правилами.
Для громадян, які з різних причин не змогли пройти огляд у 2022–2024 роках, встановлені такі крайні дати:
- Чоловіки 25–60 років з 2 або 3 групою інвалідності – до 1 листопада 2025 року.
- Усі інші категорії пацієнтів – до 1 квітня 2026 року.людина з інвалідністю, pxhere
Винятки стосуються таких осіб:
- Людей з важкими порушеннями функцій організму (втрачена кінцівка, парний орган, повна втрата слуху або зору, онкологічні чи психічні захворювання).
- Осіб, які перебувають на тимчасово окупованих територіях або у зонах бойових дій.
- Чинних військовослужбовців, співробітників поліції та СБУ. Для них статус інвалідності залишається чинним на період служби та 60 днів після звільнення.Люди з інвалідністю, кадр з відео
Для осіб, які вже подали документи у МСЕК, засідання відбудеться в день, що був попередньо призначений. Справу передадуть до спеціального закладу охорони здоров’я, де працюватиме експертна команда. Заявнику обов’язково повідомлять нову адресу для проходження оцінювання.
У разі тимчасової інвалідності документи, видані МСЕК, залишаються чинними до проходження повторного оцінювання. Їх можна використовувати для продовження відстрочки в ТЦК або для підтвердження права на соціальні виплати та компенсації.