В Україні триває воєнний стан і призов військовозобов’язаних чоловіків. Для деяких категорій діє відстрочка від мобілізації, і серед них – особи з інвалідністю. У більшості випадків вони звільнені від армії, але є винятки.
Ми розібралися, яка група інвалідності звільняє від мобілізації та в яких випадках такий чоловік може потрапити на фронт.
Чи можна мобілізувати з інвалідністю в Україні
Мобілізація з інвалідністю у 2025 році не проводиться. Ці особи звільняються від призову незалежно від групи. Але таким чоловікам потрібно оформити офіційну відстрочку в ТЦК, щоб скористатися своїм правом.
Раніше з’являлася інформація про те, що в Україні можуть ввести мобілізацію з інвалідністю 3 групи. У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт, за яким передбачено скасування відстрочки для таких осіб, однак його ще не ухвалено.
Чи потрібно йти до військкомату з інвалідністю, якщо прийшла повістка
Від ТЦК може прийти повістка чоловікам з інвалідністю. Це не є порушенням закону – працівники територіальних центрів можуть видавати повістки та направляти на ВЛК кого завгодно. У такому разі потрібно з’явитися у військкомат і надати документи з підтвердженням інвалідності. Якщо чоловік доведе, що має відстрочку, то уникне можливого штрафу.
Це особливо стосується тих випадків, коли чоловік взагалі не стоїть на обліку в ТЦК. У такому разі у військкоматі можуть навіть не знати про його інвалідність.
Кого можуть мобілізувати з інвалідністю
Мобілізація осіб з інвалідністю можлива у трьох випадках:
- За добровільною згодою. Якщо такий чоловік сам хоче потрапити на фронт і не має серйозних проблем зі здоров’ям, то може підписати контракт добровольця.
- Якщо немає відстрочки. Наявність інвалідності не дорівнює відстрочці. Після отримання посвідчення по інвалідності чоловікові потрібно звернутися до ТЦК і отримати офіційне звільнення від мобілізації. Якщо цього не зробити, то особа вважається придатною до служби і може отримати бойову повістку.
- Якщо інвалідність не підтвердили після перегляду. Чоловіки, які отримали діагноз після початку повномасштабної війни, мають пройти перекомісію. Якщо експертна комісія не підтвердить інвалідність, то особа втратить відстрочку.