У зв’язку з повномасштабним вторгненням російського агресора в Україні вкотре продовжили воєнний стан. Розповідаємо, як проходить мобілізація в Україні сьогодні – хто підлягає призову з 1 квітня 2025 року, чи є мобілізація чоловіків 50+ і чи будуть знижувати граничний вік служби.
Зі скількох років мобілізація в Україні
До 9 травня діє воєнний стан і мобілізація – Україна призиває до лав ЗСУ військовозобов’язаних від 18 до 60 років. Згідно із законодавством, це громадяни України зі статусом “Військовозобов’язаний”, у яких немає протипоказань щодо здоров’я, які не мають відстрочки від призову і броні. Чоловіків до 25 років не призивають, якщо вони призовники і не вважаються військовозобов’язаними (тобто, у них немає військової освіти, військового досвіду і вони не служили в армії).
Нагадаємо також, що в лютому Міноборони України презентувало контракт 18-24 для призовників 18-24 років, які готові піти до ЗСУ за власним бажанням. Згідно з контрактом, хлопці, які підписали його, мають пройти навчання, після чого зможуть отримати бойову посаду в одній з бригад ЗСУ (їх було 6, зараз додали ще 11). Протягом півроку військовослужбовці мають виконувати завдання на лінії зіткнення. Контракт передбачає різні пільги, а також виплату в розмірі 1 млн грн.
Кого зараз мобілізують в Україні – хто потрапляє під призов із 1 квітня
Правила призову у квітні 2025 року залишаються незмінними і регулюються оновленим Законом України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію“. Як уже говорили раніше, до лав ЗСУ в Україні мобілізують військовозобов’язаних (18-60 років), які не мають протипоказань щодо здоров’я та відстрочки.
Кого можуть мобілізувати за новим законом:
- від 18 до 60 років – з досвідом військової служби, а також тих, хто раніше був знятий з військового обліку, але при цьому вважається придатним для служби (їм потрібно пройти повторну ВЛК до 5 червня (включно);
- від 25 до 60 років – без військового досвіду і тих, у кого раніше був статус “Обмежено придатний” (цей статус скасували, тож їм також потрібно пройти повторну медкомісію).
Мобілізація чоловіків 50+ відбувається на загальних підставах, але в цьому віці рекомендують направляти служити не в штурмові бригади, а в частини забезпечення.
Також днями у Верховній Раді було зареєстровано законопроєкт N12222 про зниження мобілізаційного віку з 60 до 55 років. Цю ідею підтримують і в Генштабі ЗСУ. Начальник штабу Третьої окремої штурмової бригади Петро “Ролло” Горбатенко також зазначив, що в українську армію мобілізують чоловіків здебільшого середнього або передпенсійного віку, що не є добре, оскільки їм складніше виконувати бойові завдання через стан здоров’я.