Мобілізація в Україні, якщо нічого не зміниться, триватиме до травня. Чоловіків призивають до армії для захисту країни від агресивного сусіда.
Хоча масштабна мобілізація студентів в Україні не проводиться, існують категорії учнів, для яких не передбачена ця відстрочка.
Мобілізація студентів в Україні 2025 – хто звільнений
Мобілізація для студентів не проводиться, якщо вони мають першу, послідовну вищу освіту. При цьому форма має бути дуальною або денною, а от бюджет чи контракт – не має значення. Також не важливий і вік студента. Від примусового призову звільнені докторанти, аспіранти та асистенти стажистів.
Студентів, інтернів і докторантів звільняють від мобілізації на семестр, але термін не може перевищувати півроку. Тоді як викладачі не підлягають призову весь навчальний рік, якщо їхня ставка більша за 0.75.
Важливим нюансом є те, що відстрочку необхідно оформляти самому – вона не видається автоматично, коли починаєш здобувати освіту.
Водночас призивати можуть чоловіків, які:
- навчаються на заочній або вечірній формі;
- здобувають не першу вищу освіту;
- проходили строкову службу;
- навчалися на військовій кафедрі.
Щоб дізнатися про можливі нововведення, УНІАН звернувся до фахівця за коментарем.
Загальна мобілізація студентів – що зміниться 1 березня
Юрист Адвокатського об’єднання “Глоба і Глоба” Сергій Ланкін розповів, що з 1 березня мобілізація в цьому питанні не зміниться.
“Наразі законодавством встановлено, що якщо студент на очній формі навчання і дотримується вимог щодо послідовного здобуття вищої освіти, то надалі в нього не повинно виникати проблем при отриманні відстрочки від мобілізації. Отримати відстрочку студенти можуть через додаток “Резерв+”, – зазначив Ланкін.
При цьому вже з наступного семестру стартує програма базової загальновійськової підготовки для студентів.
“Запровадження базової загальновійськової підготовки передбачено змінами, внесеними до закону України “Про військовий обов’язок і службу”. Проходження базової загальновійськової підготовки буде обов’язковим для студентів під час навчання. Оскільки це буде обов’язкова дисципліна, то, якщо студент не захоче її проходити або не здасть нормативи, то йому загрожуватиме відрахування з навчального закладу, як і в разі провалу зі здачею будь-яких інших обов’язкових дисциплін”, – наголосив юрист.