У Харкові зафіксували випадок примусової мобілізації, який викликав значний резонанс. На відео, опублікованому в Telegram, видно, як співробітник ТЦК штовхає велосипедиста, після чого до чоловіка одразу під’їжджають два мікроавтобуси. Десяток воєнкомів оперативно завантажують його разом із велосипедом у транспорт, пише Стіна.
Як відбувалася “бусифікація”
На кадрах можна побачити, як працівник військкомату чекає на велосипедиста, а коли той наближається – штовхає його. Після падіння до чоловіка миттєво під’їжджають мікроавтобуси, з яких вибігають військові. Вони швидко затягують потерпілого разом із велосипедом у бус і зникають з місця події.
Цей випадок викликав хвилю обурення серед українців, які вже неодноразово ставали свідками жорстких методів мобілізації, що межують із порушенням законів.
Чи можуть ТЦК оголошувати громадян у розшук
Останніми місяцями у соціальних мережах, месенджерах та на юридичних форумах активно обговорюється питання: чи можна анулювати розшук, ініційований ТЦК?
Наразі ситуація виглядає так: військкомати подають запити до поліції щодо розшуку осіб, які не з’явилися до ТЦК за повісткою. Однак такі звернення не мають чіткого юридичного обґрунтування, адже порушення адміністративного порядку не є достатньою підставою для офіційного розшуку.
Що каже закон?
Адміністративна відповідальність за неявку до військкомату має терміни давності, після яких особа більше не вважається порушником.
Законодавство не передбачає автоматичного скасування розшуку через 90–100 днів, але після закінчення строку адміністративної відповідальності особа юридично не може бути в розшуку.
Громадянин, якого незаконно оголосили у розшук, має право оскаржити це рішення у суді за допомогою адвоката.