В Україні триває дія військового стану, а також відбуваються заходи щодо загальної мобілізації. Справа в тому, що деякі військовозобов’язані до 4 лютого 2025 року мають пройти повторну ВЛК. В Україні є кілька підстав для того, щоб людині призначили пройти військово-лікарську комісію.
Про це стало відомо завдяки заяві українського юриста, адвоката Євгенії Рябеки.
Зокрема, ВЛК можуть призначити для визначення причинного зв’язку між пораненням, контузією чи хворобою та службою в армії. Також ВВК призначають визначення придатності до служби після лікування. Йдеться про поранення, хвороби, контузію або каліцтва.
Також військово-лікарську комісію проводять, коли під час лікування було виявлено захворювання, які зумовлюють непридатність до служби, або це сталося через травми. Якщо серйозних проблем зі здоров’ям немає, то ВЛК не призначають. У той же час лікар визначає, чи змінився стан здоров’я людини.
Крім того, ВЛК діє для визначення потреби у продовженні лікарняного, її визначає лікар, а направляє на ВЛК голова медустанови.
“Будь-яка людина, яка проходить військову службу і має проблеми зі здоров’ям, має звернутися з рапортом до командира і просити про проходження ВВК. Командир або начальник медичної служби частини реєструє військовослужбовця в електронній черзі та формує направлення. Якщо ж це поранення, то випадок екстрений, тобто людину з направленням від командира частини доправляють до лікарні”, – пояснила Євгенія Рябека.
Також проводиться ВЛК для того, щоб визначити статус колишніх “обмежено придатних”. Йдеться про чоловіків, які до підписання змін до Закону України “Про військовий обов’язок та військову службу” від 4 квітня 2024 року мали висновок ВЛК “обмежено придатний”.
Зазначається, що до 4 лютого 2025 року такі люди мають пройти повторну ВВК, яка визначить, чи можуть вони служити в армії. За словами адвоката, без перепроходження ВЛК їх не повинні мобілізувати, адже незрозуміло, де і на якій посаді людина може служити у ЗСУ.
“Ми радимо пройти заздалегідь усі лікарські обстеження. Мати при собі всі висновки, діагнози, довідки, щоб мати більше шансів на справедливий висновок”, – наголосила вона.
Експерт додала, якщо військовий потрапив на службу без проходження військово-лікарської комісії, він має написати рапорт на ім’я командира, щоб йому призначили цю комісію. Таку процедуру можна зробити онлайн.
У свою чергу, якщо командир ігнорує рапорт, тоді слід звернутися зі скаргою на гарячу лінію Міноборони за телефоном 1512, на цьому етапі залучаються і адвокати. Також ВЛК діє перед мобілізацією чи прийомом на термінову службу, додала Рябека.