Військовозобов’язані, які раніше мали статус обмежено придатний та були направлені ТЦК на перепроходження ВЛК, мають зробити це до 5 лютого 2025 року. Цією інформацією ділиться портал Стіна.
Також повідомляється, що рахунок переглянутих сумнівних висновків військово-лікарських комісій за останні місяці йде на десятки тисяч. Значну частину таких висновків ВЛК було скасовано.
Про це повідомив голова Центральної військово-лікарської комісії ЗСУ, полковник медичної служби Дмитро Мірошниченко у рамках прес-конференції 20 грудня.
“З минулого року триває широка кампанія, яка проводиться правоохоронними органами щодо виявлення порушень, які стали причиною виключення з військового обліку осіб, громадян України, які не повинні бути виключені. Відкриваються кримінальні провадження, вилучаються документи, пересилаються до штатних ВЛК, у тому числі й до мене до Центральної військово-лікарської комісії, де ми їх переглядаємо за наявності підстав… На даний момент переглянуто десятки тисяч таких рішень. І тисячі з них було скасовано”, – розповів Мірошниченко.
Керівник Центральної ВЛК також наголосив, що наразі успішно триває процес перепроходження військово-лікарських комісій дійсними військовослужбовцями ЗСУ, раніше визнаними обмежено придатними (нагадаємо, зміни до закону “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” передбачають обов’язкове перепроходження ВЛК для тих, хто “обмежено придатний” у зв’язку зі скасуванням цього статусу).
“Серед діючих військовослужбовців понад 83% вже перейшли цей медичний огляд. У районах безпосереднього ведення бойових дій цей показник ще вищий, тому що основні зусилля ми направили саме на людей, які виконують у складі підрозділів ті чи інші завдання. Тому в таких районах вже понад 90 % осіб, які мають бути переглянуті, такий медичний огляд уже пройшли”, – наголосив Дмитро Мірошниченко.
Він додав, що протягом грудня 2024 — січня 2025 року цей процес серед чинних військовослужбовців має бути повністю завершений.
Водночас, за словами Мірошниченка, ситуація з перепроходженням ВЛК тими, хто раніше отримав статус обмежено придатного, але поки що не перебуває на службі (наприклад, має статус військовозобов’язаних), гірша. Викликано це тим, що, по-перше, таких людей набагато більше, ніж дійсних військовослужбовців, а по-друге, значною завантаженістю військово-лікарських комісій при ТЦК.
“За нашими даними, процес іде, щомісяця люди переглядаються, але враховуючи те, що комісії і так навантажені повсякденною роботою з огляду осіб, які мобілізуються до Збройних сил, цифри дещо менші… Процес триває динамічно, але разом з тим, за рахунок великої кількості, так швидко їх переглянути, як ми це зробили у Збройних силах, з об’єктивних причин не виходить”, – повідомив голова Центральної ВЛК ЗСУ.
Він також відмовився коментувати можливі наслідки для таких осіб, які не встигнуть перейти ВЛК до 5 лютого 2025 року, оскільки питання поза його компетенцією. Зауважимо, що, як вважають адвокати, якщо військовозобов’язаний, який раніше мав статус обмежено придатний та спрямований ТЦК на перепроходження ВЛК, не зробив цього до 5 лютого 2025 року, він може понести за це відповідальність – як адміністративну, так і кримінальну відповідно до чинного законодавством.
Порушив голова Центральної ВЛК питання вилучення з військового обліку осіб, визнаних непридатними до військової служби. За словами Мирошинченка, зараз законом 3363 це питання чітко нормоване.
“Дуже багато пішло питань до нас – чи будуть ці люди (визнані ВЛК непридатними до військової служби, – ред.) виключатися з військового обліку, чи не будуть? Якщо подивитися закон “Про військовий обов’язок та військову службу”, спуститися трохи нижче до 37 статті, то там у п. 3 частини 6 чітко написано, що особи, визнані непридатними до військової служби, підлягають Виключення з військового обліку в районних, обласних, територіальних центрах міських, ТЦК та СП. Тобто, на мій погляд, у законі все чітко нормовано.