“Кохання до гробу” тепер, здається, включає ще й боргові зобов’язання. Але чи дійсно дружина зобов’язана платити за кредити, які взяв її чоловік? Це питання підігріває суперечки й викликає хвилю обурення в соціальних мережах. Адвокат у TikTok нарешті вирішив розставити всі крапки над “і”, пише Стіна.
Чи справді ваш чоловік “поділився” боргом
Щоб розібратися, чи повинна жінка залучатися до погашення кредиту, який взяв її чоловік, слід відповісти на три ключові запитання:
- Коли було укладено кредитний договір
Якщо чоловік оформив позику до вашого шлюбу, можете зітхнути з полегшенням. Усі боргові зобов’язання — це його особиста проблема. Але якщо кредит був оформлений після реєстрації шлюбу, все стає складніше. За законом борг може вважатися спільним. - Куди пішли гроші
Якщо кредит використали для потреб сім’ї — наприклад, на купівлю житла, меблів, побутової техніки чи навіть оплату освіти дітей, — вважайте, що цей борг автоматично стає спільним. Іншими словами, сімейні витрати — сімейна відповідальність. - Гроші витрачалися на сім’ю чи на чоловікові забаганки
Якщо кошти пішли на щось практичне й корисне для сім’ї, вітаємо: ви разом відповідальні за борг. Але якщо ваш благовірний витратив гроші на новий набір гольф-клюків, вкладення в сумнівну криптовалюту чи, скажімо, покер, — тут можна сміливо заперечувати свою участь у поверненні боргу.
Закон — суворий, але ясний
За українським законодавством, усе, що набуте у шлюбі — від доходів і майна до боргів, — вважається спільною власністю, якщо інше не передбачено шлюбним контрактом. Тож, якщо ваш чоловік оформив кредит під час шлюбу й витратив гроші на сімейні потреби, ви автоматично стаєте його партнером і в цьому питанні.
Наприклад, якщо ваш чоловік купив автомобіль, який використовується всією родиною, ви теж відповідаєте за виплату кредиту, навіть якщо вашого підпису немає у договорі.
А якщо дружина не згодна
Звісно, завжди є можливість оскаржити боргові зобов’язання, якщо доведено, що кошти витрачалися не в інтересах сім’ї. Але це вже справа суду, а отже, додаткові витрати на адвокатів та нерви.
Отже, перш ніж стати “фінансовим напарником” у шлюбі, не зайвим буде обговорити всі нюанси та заздалегідь укласти шлюбний контракт. Бо коли любов проходить, борги — ні.