Роботодавці в Україні зіштовхнулися з гострою нестачею працівників та змушені підвищувати зарплати для утримання персоналу. Особливо відчутний дефіцит кадрів у робітничих професіях, виробничих галузях, медицині, транспорті та логістиці.
Як повідомляє “Економічна правда”, на початку 2025 року на сайті Work.ua розміщено 80,8 тис. вакансій, що перевищує показник минулого року у 75,5 тис. На платформі Robota.ua пропозицій ще більше – 97,7 тис., що на 15 тис. більше, ніж торік.
Через дефіцит кадрів компанії змінили пріоритети. За даними дослідження GRC.UA, понад 50% опитаних бізнесів зараз концентруються на збереженні команди в повному обсязі. Підприємства також активніше залучають ветеранів та жінок на стереотипно “чоловічі” професії.
Середня заробітна плата в Україні на початку 2025 року становить 22,5 тис. грн на місяць, збільшившись за рік на 18%, підрахували в Work.ua. За даними Держстату, за січень-вересень 2024 року зарплати зросли на 22,2% порівняно з аналогічним періодом 2023 року.
Найвищі зарплати традиційно пропонують у Києві – 26 тис. грн, що на 10 тис. грн більше, ніж у Сумах. У Львові середня зарплата становить 24 тис. грн, у Дніпрі та Ужгороді – по 22,5 тис. грн.
Затребуваними залишаються віддалена та гібридна роботи. “Конкуренція за дистанційні посади в кілька разів вища за середні показники на ринку”, – зазначають у Work.ua. Середня заробітна плата для такої роботи за рік зросла на 20% і становить 30 тис. грн.
Найвищу платню отримують топменеджери і працівники сфер нерухомості, транспорту та продажів. Наприклад, зарплата керівника з нерухомості зросла на 69% до 70 тис. грн, інструктора автошколи – на 56% до 35 тис. грн.
На ринку праці також розвивається військовий рекрутинг. У грудні 2024 року на Work.ua було розміщено понад 7,6 тис. таких вакансій. Найчастіше військовим пропонують роботу водіїв, стрільців, операторів БпЛА, командирів та медиків із середньою зарплатою 70 тис. грн.
Експерти прогнозують, що тенденція нестачі працівників збережеться і у 2025 році, оскільки бізнес ще не адаптувався до демографічних змін, викликаних війною. Водночас в НБУ попереджають, що “спроможність бізнесу пропонувати дедалі вищу оплату поволі знижується, тож зростання зарплат уповільниться”.