Журналістка BIHUS.Info Анна Калюжна заявила про погрози вбивством та зґвалтуванням їй та її батькам. За словами журналістки, погрози стали надходити після допису одного з командирів бригади Дмитра Кухарчука, де той звинуватив її у “нівелюванні крові” загиблих захисників України під Авдіївкою. Допис Кухарчука з’явився після посту-реакції Калюжної на допис ведучої Яніни Соколової. Фокус намагався розібратись у ситуації.
“Мені погрожують вбивством, а моїх батьків погрожують зґвалтувати на моїх очах”, — написала журналістка.
Вона опублікувала скриншоти цих погроз. За словами Калюжної, вона отримала уночі також десятки дзвінків протягом кількох годин з різних номерів і ще один дзвінок з погрозою зґвалтування.
Калюжна повідомила, що ідентифікувала авторів погроз, і передасть дані правоохоронцям.
“Всі ключові персони, які саме погрожували — ідентифіковані, і всі ці дані будуть передані правоохоронцям. Бо оце злочин”, — написала Калюжна.
Також журналістка опублікувала кілька скриншотів та зазначила, що “Ця найжахливіша і найогидніша погроза сталась після “обіцянок”, що я відповім “за мій злочин” від нині командира одного з батальйонів 3-ї ОШБр Дмитра Кухарчука, який входить в Вищу раду партії “Національний корпус”.
З чого почався конфлікт Анни Калюжної та командира Дмитра Кухарчука
18 червня телеведуча Яніна Соколова опублікувала пост, в якому закликала Генштаб ЗСУ терміново надіслати підкріплення для 3-ї ОШБр на межу Харківської та Луганської областей через загрозу прориву окупаційних військ.
“У ці хвилини 3-тя окрема штурмова бригада героїчно тримає рубежі, попри чисельні наступи і переважаючу силу ворога та відсутність резервів”, — написала Соколова.
Пост зібрав лише 37 коментарів. Зокрема кілька були від пресофіцерки 47-ї окремої механізованої бригади Анастасії Блищик, яка зазначила, що Соколова підтримує “медійні” підрозділи, але допомоги і потребують і інші.
На це Соколова відповіла, що її пост узгоджений “з бойовим підрозділом, який згадується у пості”.
Калюжна пост Соколової не коментувала. Але зробила скриншот і опублікувала вже на власній сторінці Facebook, написавши пост.
Реакція Калюжної на пост Яніни Соколової
У своєму дописі Калюжна написала, що “нас на всій лінії фронту ЗСУ стримують наступи переважаючих сил противника. Подекуди в 10 разів переважаючих”.
Також в пості Калюжна зазначила, що їй “дуже не подобається, що вже вимальовується аналогія з Авдіївкою”. І пояснила, що мала на увазі.
“Коли декілька бригад ЗСУ місяцями тримали там навалу, вкрай виснажилися, туди завели бригаду, якою командує політик — одразу, виявилось, що там ворог кинув от всі свої армії проти однієї бригади! І блогери дружніх політсил через фб змусили терміново всіх відводити. І була така істерика, що бригадам, які стояли там місяцями довелось спростовувати заяви, що відступали ми з тисячними втратами”, — написала Анна Калюжна.
Наприкінці посту вона уточнила, що даний пост не стосується “рядових воїнів 3-ї ОШБр і командирів середньої ланки”. Вони, згідно з постом Калюжної, “виконують свою роботу самовіддано, вони заслуговують на подальшу нашу повагу, вдячність, підтримку”. А її пост стосується тільки “політиків і їхніх медійних друзів, які на війні користуються маніпулятивними політичними інструментами”.
Реакція на перший пост Анни Калюжної
Дмитро Кухарчук, командир 2-го штурмового батальйону 3-ї ОШБр того ж дня написав пост в якому перерахував кількох журналістів, і Калюжну теж, зазначивши, що “нікому з військових не радить мати із ними справу”. Вочевидь, це були ті, хто коментували перший пост-реакцію Анни на допис Яніни Соколової. Серед згаданих Кухарчуком журналістів були військкори Ірина Баглай, Діана Буцко, Анастасія Федченко, Сергій Костеж, Юрій Гайдай та інші.
Також на цей пост відреагувала журналістка Тетяна Даниленко, дружина командира 3-ї штурмової бригади, екснардепа і лідера партії “Національний корпус” Андрія Білецького. Вона заявила, що проти 3-ї ОШБр “розпочалася медіа-атака”. Вона також висловила жаль, що допис Калюжної вподобали журналісти й активісти.
“Таке може писати тільки абсолютний м***ак на політичній зарплаті, але, на жаль, пост лайкнули журналісти, активісти та інші маленькі любителі “перемоги” та хейтери “зради”. Які так і не дізналися, а що ж там таке було в Авдіївці і як користуватися картами. Що ж, бажаю їм подивитися в очі матерям загиблих у тому бою”, написала Данилевська.
Калюжна відреагувала в коментарях, опублікувавши скриншот, про який вона писала вже в другому пості.
Обережно, присутня нецензурна лексика 18+
Друга хвиля скандалу: другий пост Анни Калюжної
19 червня Анна Калюжна написала довгий пост із скриншотами, в якому зазначила, що їй почали поступати погрози вбивством, а її батьків “погрожують зґвалтували на моїх очах”, — написала вона. Скриншоти вона додала у пост. Кілька з них — це переписка із Кухарчуком.
Ще кілька – з неназваних номерів. Але, Калюжна зазначила, що вони ідентифіковані. Та надала інформацію без прізвищ.
“Серед тих, хто також погрожував — ще один підлеглий Олександр, який теж служить у пана Кухарчука, а найогиднішу погрозу — щодо моїх батьків здійснив 20-ти річний юний чоловік Назар. Судячи з усього, який дійсно є рядовим бійцем бригади, і навіть отримував поранення”, — написала Калюжна.
Вона зазначила, що не “публікує повні дані, оскільки не розуміє чи це вказівка їм, чи хлопців накрутили сильно”.
Наприкінці посту вона зазначила, що “в інтересах керівництва бригади зараз пояснити своїм підлеглим чому вони зацікавлені, щоб зі мною і особливо моїми рідними все було гаразд. А пану Кухарчуку і “на все життя” в інтересах”.
Реакція Дмитра Кухарчука
Дмитро Кухарчук, командир 2-го штурмового батальйону 3-ї ОШБр, відреагував на пост Анни Калюжної та на скриншоти.
У своєму пості він зазначив, що “не погрожував” Калюжній і це “видно навіть з переписки, яку вона виклала”.
Також він написав про свою бригаду та Авдіївку, зазначивши, що конкретно його батальйон тримав лівий фланг Авдіївки.
“Ми не провалили смугу там, де замість батальйону мала стояти ціла бригада, а паралельно разом з ГУР і 225 батальйоном ми тримали єдиний вихід з Авдіївки. Якби виведення відбулося на кілька днів пізніше, був би и котел. Командування ухвалило адекватне рішення, спираючись на реальну ситуацію. Завдяки цьому вдалося зберегти ціле угрупування військ, хоч і не без суттєвих втрат”, — написав Кухарчук.
І нагадав, що зараз його бригада тримає складну ділянку фронту, прокоментувавши заклик Яніни Соколової про резерви: “3-тя ОШБр не просить виходу. Але тверезо оцінює ситуацію і вважає, що додаткові резерви будуть незайвими, якщо ми хочемо не допустити захоплення росіянами Борової й подальшого їх просування”.
Також він написав, що партії “Нацкорпус”, яку згадує Калюжна, не існує.
“Бо в перші дні війни вона була розпущена. Усі її члени пішли на фронт. Частина загинула, інша — продовжує воювати у найбільш боєздатних підрозділах у найскладніших точках фронту”, — зазначив Кухарчук.
Реакція інших, позначених у дописі Кухарчука журналістів
На конфлікт звернуло увагу видання “Детектор медіа”, яке зв’язалось із журналістами, яких Дмитро Кухарчук згадав у своєму дописі як “ганьбу української нації”. Вони сказали, що не отримували на свою адресу жодних погроз.
Журналістка Ірина Баглай сказала, що під дописом Калюжної підтримку їй висловлювали не лише журналісти, однак на звання “ганьби” українців Кухарчук вибрав саме медійників.
“Не до кінця розумію, що спровокувало таку реакцію. Я думаю, що нам не потрібна війна між військкорами й військовими… Хотілося б жити у країні, де тебе не піддають остракізму за лайк до допису”, — прокоментувала журналістка Діана Буцко.
Журналістка Анастасія Федченко каже, що вважає звинувачення Кухарчука і пораду не працювати з журналістами “відверто абсурдними”. “Резерви потрібні скрізь. І бригаді морської піхоти, де служить мій чоловік, теж”, — сказала Федченко.
“Як можна писати “ганьба нації”, чи що люди “знеціюють смерть бійців ЗСУ” через лайк чи коментар в соцмережі. Серед людей, яких він згадав, чи не у всіх близькі, чи друзі воюють. В мене брат воює. Недавно ми робили сюжет про 3-ю штурмову, про їхній рекрутинг — зрозуміло, що в позитивному ключі. Як таке можна написати”, — прокоментував журналіст Сергій Костеж.
“Детектор медіа” також отримав коментар Яніни Соколової.
“Якщо коротко: я не вважаю пост воєнкорки постом журналіста. Журналіст має розповідати людям правду, якою б некомфортною вона не була. Часто пости журналістів про реальні події на фронті — це поштовх до військового командування діяти рішуче. Захистити вчасно. Ні я, ні члени моєї команди ніколи не пишуть про такі речі без узгодження з командуванням бригад і без нагальної потреби. Якщо ми це пишемо, значить це потрібно воїнам. Яка мета допису “воєнкорки” з брудом на мене і на бригаду, я не знаю. Можливо це комусь потрібно… Бо інших причин я не бачу”, — зазначила Соколова, сказавши, що особисто не знайома з Анною Калюжною та припускає, що пост, який викликав таку реакцію, “може бути особистою думкою журналістки”.
Нагадаємо, нещодавно Дмитро Кухарчук дав інтерв’ю, в якому розповів, що на сьогодні у 3-ї ОШБр не все гаразд з рекрутингом бійців, хоч минулого місяця і звернулось під тисячу бажаючих. З його слів, проблема полягає у тому, що бригаду не внесли у список для першочергового поповнення. Подібна ситуація може мати “бюрократичні причини”. Тим часом підрозділ звернувся у в’язниці, шукаючи людей.