Цієї осені українці почали отримувати так звані “треті платіжки за газ” — рахунки за техогляд внутрішньобудинкових газових систем. Ця нова вимога регламентована правилами, що набули чинності у 2024 році, і передбачає регулярну перевірку газових мереж у будинках. Проведення огляду може здійснювати або сертифікована компанія, яку обрали мешканці, або ж компанія, що займається розподілом газу, найчастіше це філії “Газмережі“.
Вартість послуг залежить від низки факторів: типу газового обладнання, стану мереж, кількості квартир у будинку та інших параметрів. Згідно з інформацією від “ГазПравди”, графіки техогляду та ціни на ці роботи можна знайти на сайті філій “Газмережі”. Наприклад, у Рівному в одному з багатоповерхових будинків техогляд проводиться раз на три роки, а його вартість складає приблизно 100 гривень на одну квартиру. Тобто, мешканцям таких будинків надходитиме платіжка з сумою трохи більше 100 гривень, а наступний платіж очікується через три роки.
Богдан Гук, головний інженер Львівської філії “Газмережі”, пояснює, що ще у 2018 році відповідальність за технічний стан внутрішніх мереж була покладена на власників будинків. Тоді частина мешканців уклала договори зі спеціалізованими організаціями для проведення перевірок, але багато хто цього не зробив. Як зазначає Гук, під час перевірок фіксуються десятки витоків у кожному будинку, де проводиться огляд. За його словами, вже було усунуто понад 100 тисяч витоків по всій країні.
Оплата за техогляд надходить після фактичного проведення робіт, а графіки обслуговування та орієнтовні ціни доступні на офіційних сайтах “Газмережі”. Комплекс послуг включає огляд газопроводів, перевірку їхньої щільності, тестування під тиском, огляд газового обладнання та обслуговування запірних пристроїв. Це гарантує безпечне використання газу для мешканців будинків.