Експерт з пенсійного права Сергій Коробкін детально розповів про суттєві зміни у правилах виплати пенсій українцям, які тимчасово проживають за кордоном. За його словами, останні два роки відбулися значні зміни у процедурах відновлення та продовження пенсійних виплат.
“За останні два роки, і в цьому році також відбулися суттєві зміни в правилах відновлення і продовження виплати пенсій. Більше того, ідентифікацію тепер повинні проходити не тільки переселенці”, – зазначив Коробкін.
Експерт пояснив, що тепер не лише переселенці, а й особи, які тимчасово проживають за кордоном, мають щорічно проходити ідентифікацію. “Пройти таку ідентифікацію можна дистанційно, без особистого відвідування Пенсійного фонду. Є відразу кілька способів: це або на порталі електронних послуг Пенсійного фонду за допомогою електронного підпису, або за допомогою відеоконференцзв’язку з органами Пенсійного фонду, або звичайною поштою надіслати заяву в Пенсійний фонд з документом з консульства про підтвердження того, що людина є живою”, – розповів Коробкін.
Експерт зазначив, що з квітня 2024 року до закону “Про загальнобов’язкове державне пенсійне страхування” додано статтю 47.1. “Там вказано, що виплата пенсії особам, які тимчасово проживають за межами України, здійснюється на поточні рахунки, відкриті в установах українських банків, за умови проходження особою фізичної ідентифікації щорічно до 31 грудня”, – пояснив Коробкін.
Однак експерт підкреслив, що ця стаття суперечить статті 49 того ж закону: “Там написано, що призупиняється виплата на весь час проживання за кордоном, а тут написано, що нібито можна платити за умови ідентифікації. Як хочеш, так і трактуй”.
Коробкін також розповів про нову норму, введену в 2023 році: “Новий пункт говорить, що в період дії воєнного стану в Україні документи, необхідні для призначення або відновлення пенсії, можуть направлятися поштою. І уточнюється, що ця норма стосується і поширюється саме на тих, хто через війну виїхав з України, тимчасово проживає за кордоном і отримав там тимчасовий захист або статус біженця”.
Експерт наголосив, що продовження та відновлення пенсії – це різні процедури: “Щоб виплати не припинили, слід пройти ідентифікацію: потрібно або по-старому особисто з’явитися в Пенсійний фонд, або надіслати заяву з-за кордону поштою. Тобто це складніше і альтернативи немає”.