Війна лишила багато українців без стабільного заробітку, а з ним і можливості вчасно оплачувати комунальні послуги. Як результат – перед споживачами нависла загроза відключення. І хоча законодавство передбачає певні “буферні зони”, особливо на період холодів, спокійно зітхнути можуть не всі.
Адвокатка Олена Воронкова з Адвокатського бюро “Івана Хомича” прояснила, хто та коли може залишитися без води, світла або газу через борги. З її слів, з 2023 року в дію вступили нові правила, що балансують інтереси споживачів і постачальників, але з правом обмежити чи припинити надання послуг боржникам.
Що говорить закон? Якщо ваші рахунки не сплачуються більше двох місяців, постачальник може вимкнути послуги. Але є і “гуманні” запобіжники: про відключення вас мають попередити щонайменше за 30 днів, конкретно вказавши, скільки ви заборгували та що вам загрожує. Письмове попередження – ваш єдиний шанс попередити незручності.
Також відомо, що в грудні 2023 року скасували мораторій на відключення комунальних послуг, запроваджений через військовий стан. Тепер боржників чекає пеня – до 0,01% від суми боргу за кожен день прострочки, але не більше 100% від загальної суми боргу. “Ні світла, ні радості”, як-то кажуть.
Водночас закон не настільки суворий до всіх. Є кілька виключень:
- Відключити теплопостачання вам не можуть, якщо на дворі опалювальний сезон, – навіть якщо рахунки не оплачені.
- Вода повинна подаватися хоча б в мінімальних обсягах для дотримання санітарних норм.
- Електроенергію відключають тільки тоді, коли ваш борг “старіє” понад три місяці – і лише після попередження за 20 днів.
Жителям прифронтових територій, а також тим, чиє житло зруйноване війною, постачальники не можуть вимкнути комунальні послуги. У випадку, якщо мешканців тимчасово немає вдома понад 30 днів, є можливість подати заяву на звільнення від оплати – однак це не торкається витрат на опалення та управління багатоквартирними будинками.