Кабінет міністрів України затвердив постанову, яка стосується проведення призову громадян на військову службу й регулює порядок вручення повісток. Відтепер вони будуть вважать врученими, навіть за умови, що не були видані особисто у руки. Це стосується і відправлення повісток військовозобов’язаним поштою.
Відповідні тези викладені у постанові Кабміну №560 від 16 травня 2024 року. ЇЇ було оприлюднено ввечері 17 травня. Тобто напередодні вступу в силу закону №10449 про посилення мобілізації. Документ налічує близько 80 сторінок.
У постанові зазначається, що відтепер підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов’язаного про виклик до ТЦК є особистий підпис (у разі її вручення в руки), відеозапис вручення повістки чи ознайомлення з її змістом, відеозапис акта відмови від отримання повістки, а також відеозапис відмови у спілкуванні з особою уповноваженою вручати повістки.
Також цей документ регламентує порядок заочного вручення повісток резервістам й військовозобов’язаним, у тому числі їх відправлення засобами поштового зв’язку. Так, належним підтвердженням оповіщення буде:
- день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;
- день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;
- день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.
Тобто, згідно з пунктом 41 постанови, навіть якщо громадянин відсутній за адресою прописки, буде вважатись, що його оповістили про необхідність з’явитись до ТЦК.
Заочні штрафи для ухилянтів
З 18 травня цього року набирає чинності новий закон про мобілізацію в Україні. Він запроваджує ряд змін у призиві на військову службу громадян країни. Для тих, хто не буде слідувати новим нормам встановлені штрафи. Наприклад, за відмову від оновлення даних у ТЦК передбачені штрафи від 17 до 25,5 тисяч гривень. Для посадовців та юридичних осіб штрафи сягатимуть від 34 до 59,5 тисяч гривень.
Також у Раді планують запровадити заочні штрафи для ухилянтів. Проєкт закону наразі готують до другого читання. Згідно з ним, якщо особа не оновила військово-облікові дані, ТЦК може винести постанову про накладання штрафу. Водночас для цього у військкомату мають бути документи, що підтверджують виклик особи для оновлення даних.