Якщо ви пенсіонер з чорнобильським статусом і звикли до додаткових виплат — настав час затягнути паски. У новому проєкті держбюджету на 2025 рік уряд підготував зміни, які можуть вдарити по гаманцях тих, хто отримує так звані “чорнобильські” пенсії. Голова бюджетного комітету Верховної Ради Роксолана Підласа в інтерв’ю для Forbes Ukraine заявила, що уряд має на меті обмежити виплати чорнобильцям, щоб зупинити хвилю “схем” і шахрайських маневрів.
Як з’ясувалося, деякі «спритні» громадяни навчилися обходити закон, реєструючись у Чорнобильській зоні та отримуючи завдяки цьому чималі доплати. Зараз це спричинило справжню лавину судових позовів — понад 138 тисяч українців претендують на підвищення своїх виплат. Загалом, як підрахували аналітики, це може вилитися в колосальні 15 мільярдів гривень додаткових витрат для держбюджету. Звучить як жарт, але це далеко не так.
Аудит Пенсійного фонду лише підтвердив масштаби проблеми: багато з тих, хто претендує на пенсії чорнобильців, ніколи навіть не жили на територіях з радіаційним забрудненням. Іноді один підозрілий «чорнобилець» може з’явитися за фальшивою адресою разом із десятками інших «однодумців».
Замість того щоб повністю згорнути виплати для чорнобильців, уряд вирішив піти іншим шляхом і скоротити перелік осіб, що мають право на ці виплати. Тепер лише ті, хто був зареєстрований у зоні відчуження з 1986 по 1993 рік, матимуть доступ до чорнобильської пенсії. Проєкт із цими поправками вже внесено на друге читання бюджету.
Зараз в Україні нараховується близько 639 тисяч громадян зі статусом чорнобильців. Найбільше таких людей проживає у Київській області — близько 206 тисяч, далі йдуть Рівненська та Житомирська області. І як би це не звучало, але цифра ця надзвичайно «дорога» для державного бюджету.
Наразі чорнобильські пенсії обчислюються з урахуванням фактичних збитків. Це або зарплата, яку людина отримувала в зоні у 1986-1990 роках, або п’ятикратний розмір мінімальної зарплати на початок року. Тож для багатьох такі пенсії стали, по суті, страховкою на старість. Але тепер уряд вирішив, що частину «пільгових» пенсіонерів усе-таки варто позбавити доступу до цієї вигоди.