Попри обмеження на виїзд для військовозобов’язаних чоловіків, деякі українські військовослужбовці все ж мають право залишати країну під час своєї відпустки. Однак не всі повертаються на службу після таких поїздок. Як стало відомо з інформаційного запиту Слідства.Інфо, Міністерство оборони України розкрило, скільки військових виїхало за кордон і не повернулося з відпустки з початку повномасштабного вторгнення.
За даними Головного управління Військової служби та заступника Генштабу, з 24 лютого 2022 року до 30 вересня 2024 року, 46 українських військових, які мали дозвіл на виїзд за межі країни для відпочинку, не повернулися. У Міноборони зазначили, що військовослужбовці можуть перетинати кордон на загальних підставах, маючи дозвіл від командира військової частини. Однак, для них немає конкретних обмежень щодо тривалості відпустки, що ускладнює контроль їхнього повернення.
Відомство наголошує, що такі військові класифікуються як ті, що “самовільно залишили військову частину”. Проте у відповіді Міноборони відсутня інформація щодо можливих порушень законодавства під час їхнього виїзду за межі держави, а також чи ведеться робота з повернення тих, хто не повернувся.
Крім того, прикордонна служба повідомляє про щоденні спроби військовозобов’язаних чоловіків незаконно перетнути кордон. Такі випадки фіксуються на різних ділянках державного кордону, що свідчить про масштабність проблеми. Окремі випадки включають використання підроблених документів або спроби перетнути кордон нелегально через так звані “зелені” зони.
Правоохоронні органи та військова служба активізували роботу для протидії таким порушенням, однак питання легального виїзду військових залишається актуальним. Експерти вважають, що для зменшення кількості випадків неповернення з відпусток слід переглянути систему контролю та обмежень для військовослужбовців, що виїжджають за кордон. Зокрема, необхідно посилити механізми перевірки та відповідальності, щоб уникнути зловживань та забезпечити максимальну прозорість процесу надання дозволів.