Українцям розповіли, у якому разі можуть накласти арешт на пенсійні виплати.
Про це повідомили фахівці “Юридичного порадника для ВПО”.
Багато українців стурбовані збереженням своїх пенсій та можливими обмеженнями на їх отримання. При цьому деякі громадяни через борги можуть зіткнутися із проблемою арешту майна та рахунків.
Коли людина має борги, її майно може бути заарештовано, вилучено чи продано примусово на погашення заборгованості. Це називається зверненням стягнення на майно боржника. В Україні зараз діє особливий порядок через воєнний стан. Згідно із законом, тимчасово призупинено стягнення коштів із пенсій та стипендій. Однак це обмеження не є повною забороною – є винятки.
А саме рішення:
- про стягнення аліментів;
- про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю внаслідок кримінального правопорушення;
- боржниками, по яким є громадяни РФ.
Що ж до інших видів зобов’язань, наприклад, кредитних договорів, тимчасово впливу військового стану на пенсійні виплати, то стягнення може бути звернено.
При цьому зупинення звернення стягнення (у тому числі арешту як різновиду звернення стягнень за ст. 48 Закону “Про виконавче провадження”) є тимчасовою “пільгою” на період дії військового стану та не звільняє боржника від обов’язку виконання зобов’язання.
У тому випадку, якщо виконавець все ж таки наклав арешт на пенсійні виплати, юристи рекомендують наступний алгоритм дій:
- Отримати інформацію про виконавче провадження (постанова про відкриття провадження, про арешт коштів).
- Отримати від банку довідку чи витяг за весь період дії рахунку, де буде зазначено, що рахунок використовується для пенсійних виплат.
- Звернутися до виконавця із заявою про зняття арешту з банківського рахунку, долучивши до нього довідку/витяг з банку про те, що на рахунок надходить пенсія.
Зверніть увагу, що статтею 70 Закону “Про виконавче провадження” та на період мирного часу встановлено особливі правила звернення стягнень на пенсію.
Отже, з пенсії можуть примусово стягувати кошти у вигляді трохи більше 20% від розміру пенсії на місяць. Якщо ж пенсія є єдиним джерелом існування, то розмір стягнення може бути ще меншим. Важливо при цьому щоб пенсіонер отримував прожитковий мінімум.
Проте трапляються випадки, коли згодом у споживачів накопичується велика сума боргів за комунальні послуги.