П’ятниця тринадцяте – ця дата здавна була оточена забобонами. Таке поєднання вважають невдалим та нещасливим, а деякі навіть вірять, що в цей день відкриваються портали у потойбічні світи. Цього дня не радять вирушати у подорожі, робити інвестиції, укладати договори та одружуватися.
Звідки походить забобон про нещасливу п’ятницю. Виявляється, все почалося з прокляття тамплієрів.
У п’ятницю, 13 жовтня 1307 року настав крах ордену тамплієрів. За наказом французького короля Філіпа IV були заарештовані й піддані тортурам тисячі лицарів-тамплієрів. Великий магістр Жак де Моле перед спаленням на вогні прокляв ворогів ордену до тринадцятого коліна: “Папа Климент, король Філіп, лицар Гійом де Ногаре! Не забувайте, що, крім вашого суду, є ще суд Божий. Не мине й року, як ми зустрінемось на Божому суді. Прокляття на ваш рід до тринадцятого коліна!”.
За місяць після страти магістра папа Климент V несподівано захворів та помер від дизентерії. Згодом помер і Ногаре, але справжньою трагедією стала раптова смерть короля, який ніколи не скаржився на здоров’я. За кілька років пішли пішли з життя усі прямі нащадки Філіпа, а їх було багато – три сини та онук. Ніхто з них залишив спадкоємців. Франція вступила у Столітню війну. Саме після цих подій у народі закріпилося вірування про містичність п’ятниці 13-го.
До речі, є й інша версія походження забобону, пов’язана із місячним календарем. На 13-й день починається повна фаза Місяця, а щодо повні також існує багато забобонів.
Є теорія, нібито саме у п’ятницю, 13-го був розп’ятий Ісус Христос. Деякі дослідники визначили, що страта відбулася 13 числа місяця нісана єврейського календаря. Існувало повір’я, що саме у п’ятницю вночі перед єврейським суботнім шабатом активізувалися темні сили й починався шабаш.
У багатьох культурах є безліч забобонів щодо п’ятниці 13-го:
- не варто проходити під сходами – сходи в деяких культурах символізують шлях до пекла;
- краще уникати чорних кішок, які вважаються символом невдач;
- краще не розбивати дзеркала – це вважається поганою прикметою;
- не слід цього дня відправлятися у дорогу;
- у деяких культурах є повір’я, що краще не одружуватися у п’ятницю, 13-го, адже це може призвести до нещасливого шлюбу;
- не варто робити великих та ризикових фінансових вкладень;
- краще здійснювати важливих ритуалів чи обрядів;
- кажуть, що навіть незначна сварка в цей день може зіпсувати стосунки з близькими.
- Є навіть страх перед числом 13, який має назву “трискайдекафобія”. А страх саме п’ятниці, 13-го, називається “параскаведекатріафобією” або “фріггатріскаідекафобією”.
- Кажуть, президент США Франклін Рузвельт так боявся числа 13, що ніколи не подорожував у таку дату, а також не запрошував 13 осіб на звані вечері.
- У Греції та деяких іспаномовних країнах немає повір’я щодо п’ятниці 13-ого. Але існують забобони про вівторок 13-го. А італійці, кажуть, побоюються числа 17 набагато більше, ніж 13.
- Число 13 часто вважають нещасливим, бо воно йде відразу після 12. А 12 у нумерології є ідеальним числом.
- 13 січня 1989 році у Великій Британії комп’ютери заразилися вірусом “П’ятниця, 13-е”, відомим також як Jerusalem.
- На звороті долара є такі знаки: 13 рівнів піраміди, 13 зірок над головою орла, 13 стріл у лапі орла та 13 листків на гілці оливи.
- У деяких лікарнях немає палати номер “13”, а в багатьох аеропортах світу немає секції 13.
- У місті Лік-Спрінгс, що в американському штаті Індіана, власники чорних котів зобов’язані щоразу у п’ятницю 13-го одягати на тварин дзвіночки, випускаючи їх на вулицю.