В Україні триває загальна мобілізація, а правила виїзду для чоловіків віком 18-60 років залишаються жорсткими. Проте є категорія військовозобов’язаних, яким все ж таки дозволено залишати країну.
Йдеться про тих, кого Військово-лікарська комісія (ВЛК) визнала тимчасово непридатними до служби. Але є важлива деталь: цей статус сам по собі не дає гарантії безперешкодного виїзду, адже необхідно відповідати певним умовам.
Хто може виїхати
Згідно з чинним законодавством, право на виїзд мають лише ті військовозобов’язані, які отримали висновок ВЛК про тимчасову непридатність строком від 6 до 12 місяців. Якщо ж непридатність встановлена на менший термін, такий чоловік залишається в Україні та підлягає мобілізації.
Які документи потрібні для виїзду
Щоб уникнути проблем на кордоні, тимчасово непридатні до служби повинні мати при собі: Закордонний паспорт
Військово-обліковий документ зі штрихкодом (або його електронний варіант у застосунку «Дія» чи «Резерв+»)
Довідку про відстрочку у форматі, визначеному постановою КМУ №560
Оригінал висновку ВЛК, який підтверджує непридатність строком від 6 до 12 місяців та затверджений обласною комісією
Кому відмовлять у виїзді
Прикордонники суворо перевіряють кожного військовозобов’язаного. Виїзд заборонено тим, хто: Отримав висновок ВЛК про непридатність, але менше ніж на 6 місяців
Не оформив відстрочку відповідно до законодавства
Пред’явив підроблені документи (за це загрожує кримінальна відповідальність)
Що варто знати
Попри існування механізму виїзду, влада продовжує посилювати контроль над мобілізацією. Будь-яка спроба нелегально покинути країну може призвести до штрафів або навіть кримінального переслідування.