Пацієнти з тривалою тимчасовою непрацездатністю мають бути направлені на оцінювання з метою розв’язання питання щодо необхідності продовжувати тимчасову непрацездатність. Це передбачено згідно з новими процесами оцінювання повсякденного функціонування, що впроваджуються на заміну медико-соціальної експертизи. Про це повідомили у пресслужбі Міністерства охорони здоров’я України.
Відповідно до чинного законодавства, лікуючий лікар формує направлення пацієнта на оцінювання в таких випадках:
- Тривалість тимчасової непрацездатності: якщо вона триває безперервно протягом 120 днів або сумарно 156 днів у разі перерв між періодами.
- Характер захворювання: у разі стійкого або необоротного захворювання, за якого прогноз лікування не дозволяє очікувати повного одужання.
- Особливі стани здоров’я: за наявності у пацієнта серйозних медичних інтервенцій або захворювань, передбачених нормативно-правовими актами.
- Туберкульоз: для пацієнтів із туберкульозом направлення на оцінювання ініціюється після 10 місяців непрацездатності.
Як відбувається процедура?
- Аналіз стану здоров’я: після досягнення зазначених строків, лікуючий лікар аналізує медичну документацію пацієнта та стан здоров’я, включаючи результати обстежень і прогноз.
- Направлення на оцінювання: у разі необхідності визначення подальшої працездатності чи стану здоров’я лікар ініціює подання електронного направлення на оцінювання експертною командою.
- Оцінювання експертною командою: команди першочергово розглядають такі справи, вивчають медичні документи, анамнез і прогноз захворювання. За результатами оцінювання команда приймає одне з рішень: встановлення інвалідності: якщо стан здоров’я пацієнта не дозволяє відновити працездатність; продовження строку тимчасової непрацездатності: якщо є позитивний прогноз на відновлення; завершення строку тимчасової непрацездатності: якщо немає підстав для подальшого продовження.
Витяг з рішення експертної команди надається пацієнту на руки і відправляється лікуючому лікарю для подальшого формування чергового МВТН.
З 1 січня 2025 року запрацювала нова система оцінювання повсякденного функціонування людини
З 1 січня 2025 року замість ліквідованих медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) рішення щодо встановлення інвалідності, призначення допоміжних засобів реабілітації та інших аспектів приймають експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування. Саме на підставі витягу з рішення експертної команди люди з інвалідністю можуть отримувати (або продовжувати отримувати) пільги, пенсії, допомоги, компенсації, надбавки. Витяг з рішення експертної команди також може бути використаний для цілей, визначених законами України «Про військовий обов’язок та військову службу» та «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Оцінювання проводиться очно, дистанційно, заочно або за місцем перебування пацієнта — залежно від його стану. Перелік зареєстрованих експертних команд, їх профіль та контактна інформація доступні за посиланням. Направлення та здійснення оцінювання відбувається в електронній системі щодо оцінювання повсякденного функціонування особи. Людина звертається до свого лікуючого лікаря будь-якого закладу (державного, комунального чи приватного). Лікар створює в електронній системі щодо оцінювання повсякденного функціонування особи направлення на оцінювання і прикріплює всі необхідні документи в електронному вигляді.
Пацієнту потрібно підготувати паспорт громадянина України та інші персональні документи, медичну документацію, яка підтверджує діагноз, документи, що засвідчують причини інвалідності (за наявності). Документи можна подати у паперовій формі для їх сканування у закладі охорони здоров’я під час формування направлення на оцінювання. На цьому етапі спільно з лікарем людина обирає заклад, куди їй зручніше звернутися і де є експертна команда за потрібним профілем, а також форма розгляду. Адміністратор команд отримає сформоване лікарем направлення через електронну систему, перевірить його та додані до нього документи на повноту та відповідність затвердженим вимогам. Після перевірки адміністратор поставить справу в чергу на найближчий доступний час. Далі людина отримує на електронну пошту сповіщення про місце і час оцінювання.
Якщо в людини немає електронної пошти, вона зможе отримати рішення експертної команди рекомендованим листом, також інформація буде доступна лікуючому лікарю. Особі та лікарю повідомлятимуть лише дату та час розгляду; склад експертної команди залишається невідомим для всіх учасників. У день оцінювання членам експертної команди відкривається доступ до даних особи. У призначений час експертна команда проводить оцінювання повсякденного функціонування, у разі потреби направляє на додаткове медичне обстеження (така можливість дозволяється лише один раз, щоб не затягувати прийняття рішення); приймає рішення щодо встановлення чи не встановлення інвалідності.
Експертна команда формує рішення, кожен лікар його підписує, і це рішення замінює собою довідки МСЕК. Воно буде містити не тільки статус інвалідності, а й рекомендації та призначення, зокрема, щодо ІПР. Розгляд справи експертною командою повинен бути завершений не пізніше 30 календарних днів з дня прийняття медзакладом електронного направлення до розгляду. Якщо людина не згодна з рішенням експертної команди, вона має право його оскаржити. Це можна зробити через звернення до Центру оцінювання функціонального стану особи, для цього потрібно надіслати скаргу на його адресу.