Одним із варіантів отримання відстрочки стала електронна система «Резерв+». Однак не всі можуть скористатися цим сервісом. За словами адвокатки Дар’ї Тарасенко, оформити відстрочку через «Резерв+» можуть лише три категорії чоловіків. Розповідаємо детальніше про кожну з них.
Особи з інвалідністю
«Резерв+» дозволяє оформити відстрочку для чоловіків з інвалідністю, але є нюанси. Якщо особа отримує пенсію за інвалідністю, вона, найімовірніше, зможе скористатися сервісом. Водночас, якщо людина отримує соціальну допомогу, а не пенсію, через відсутність необхідного стажу, оформити відстрочку поки що неможливо.
Також варто враховувати термін дії довідки МСЕК:
- Якщо інвалідність встановлена безстроково, відстрочку оформлять на 1 рік.
- Якщо довідка має строк дії, відстрочка надається до закінчення цього строку, але не більше ніж на рік.Оформлення інвалідності, скріншот: YouTube
Студенти
Для здобувачів освіти відстрочка можлива, якщо їхні дані є у Єдиній державній електронній базі з питань освіти. Система перевіряє, чи навчається особа насправді, і чи немає у неї перерв у навчанні. За дотримання цих умов студент може оформити відстрочку через «Резерв+».
Чоловіки з трьома та більше дітьми
Особливі умови стосуються багатодітних батьків. Відстрочку можна оформити лише за наявності трьох або більше дітей, народжених у шлюбі з однією жінкою, з якою чоловік перебуває у шлюбі на момент звернення. Якщо діти народжені у різних шлюбах, поза шлюбом або чоловік розлучений, електронний сервіс не надасть відстрочку – у такому випадку необхідно звертатися до паперової процедури.
За словами адвокатки, хоча Міноборони планує повністю оцифрувати процес, на практиці це складно реалізувати. Причина в тому, що в Україні немає єдиних реєстрів, які б містили всю необхідну інформацію для перевірки умов відстрочки.
«Якщо дані автоматично не підтверджуються в реєстрах, процес доведеться перевіряти вручну. Це може створити корупційні ризики і затягнути час», – зауважує Дар’я Тарасенко.
У разі неможливості оформлення відстрочки через додаток «Резерв+», адвокатка радить звертатися до військкомату із заявою та підтверджувальними документами у паперовому вигляді.