В умовах енергетичної кризи, що триває, Україна змушена розглядати перехід побутових споживачів на ринкові тарифи на електроенергію.
Такий крок необхідний для забезпечення стабільності енергопостачання та запобігання можливому колапсу в галузі. Очікується, що зміни тарифів будуть реалізовані протягом найближчих 1–1,5 року, при цьому перехідний процес, ймовірно, буде поступовим, повідомляє Стіна
Директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко наголосив, що вибір перед Україною стоїть досить гострий: або збереження низьких тарифів, що ставить під загрозу існування енергосистеми, або перехід до ринкових цін.
“Я абсолютно впевнений, що це станеться. Тому що у нас є дуже простий вибір: чи не буде електрики, чи будуть ринкові ціни. Думаю, що вони десь протягом року-півтора з’являтимуться. Можливо, з якимось перехідним Але я не бачу тому альтернатив”, – зазначив Харченко.
Він також додав, що для деяких категорій споживачів запровадження ринкових тарифів може призвести до зниження вартості електроенергії.
Проте загалом усі користувачі будуть зобов’язані купувати електроенергію за ринковими розцінками. Це дозволить енергетичній галузі України стабілізуватися та покращити фінансову ситуацію.
Експерт наголосив на важливості адресної підтримки для тих громадян, для яких нові тарифи виявляться непідйомними.
“Дешевше дати повну підтримку, скажімо, ветеранам, пенсіонерам, – навіть на 90% компенсувати ринкові ціни. Але при цьому для державного бюджету це буде у 2,5–3 рази менше навантаження, ніж низькі тарифи, які ми зараз маємо. Адже надходження збільшаться”, – пояснив Харченко.
Такий підхід не лише полегшить перехідний період для вразливих верств населення, а й дозволить заощадити значні кошти державного бюджету.
Практика багатьох країн показує, що запровадження ринкових цін стимулює скорочення споживання електроенергії, що для України є вкрай актуальним завданням. Зменшення споживання знизить навантаження на енергосистему та допоможе збалансувати її роботу в умовах обмежених ресурсів.
Таким чином, майбутній перехід на ринкові тарифи, хоч і пов’язаний із певними викликами, є необхідним кроком для забезпечення сталості енергетичного сектору України.