В Мінсоцполітики повідомили, що в Україні планують скоротити кількість соціальних виплат і скасують прожитковий мінімум. Про це розповіла міністерка Оксана Жолнович, пише NV.
Що буде з прожитковим мінімумом
Незважаючи на те, що українці звикли до того, що від розміру прожиткового мінімума залежать розмір багатьох виплат, в Мінсоцполітики вважають, що він не є достатнім для того, щоб забезпечити потреби людини. Тому його пропонують замінити.
“Замість прожиткового мінімуму планують запровадити базову соціальну допомогу. Це буде не постійна величина, вона залежатиме від кількості членів сім’ї та доходів конкретного домогосподарства”, – повідомила Оксана Жолнович.
Наприклад, якщо в родині працюватиме лише чоловік (або дружина), а інший — займатиметься побутом, то це не означає, що держава має надавати допомогу у зв’язку з безробіттям. Бо фактично це рішення родини, а дохід одного з подружжя може бути достатній для родини.
Крім того, оскільки до прожиткового мінімуму прив’язані штрафи, посадові оклади і таке інше, його підвищення тягне за собою підвищення багатьох виплат, а отже, і величезні витрати з бюджету.
Як реформують соціальні виплати
Нині Міністерство соціальної політики завершує роботу над законопроєктом, який пропонує запровадити в Україні базову соціальну допомогу на заміну прожитковому мінімуму.
В ньому також пропонується об’єднати виплати. Замість великої кількості виплат запровадять лише дві:
- для тих, хто тимчасово зіткнувся із бідністю;
- виплату з догляду, якщо людина вже втратила працездатність.
Таким чином багато старих виплат просто будуть об’єднані. Наприклад, якщо для людини з інвалідністю зараз існує близько 100 виплат, то після запровадження базової соціальної допомоги вона отримуватиме одну, але більшого розміру.
Нагадаємо, що у 2024 сума прожиткового мінімуму становить 2920 грн, а для осіб, які втратили працездатність — 2361 грн.