Внутрішні переселенці в Україні можуть отримувати грошову допомогу. Але коло питань, пов'язаних із порядком виплати допомоги на проживання ВПО, досі залишається незрозумілим.
Про це повідомила юристка громадської організації “Донбас SOS” Наталія Юрлова в коментарі виданню “ТРИБУН”.
Допомога на проживання — це державна грошова допомога внутрішньо переміщеним особам, яка виплачується щомісяця в розмірі:
- 3000 грн — для дітей (до 18 років) та осіб з інвалідністю;
- 2000 грн — для інших осіб.
Допомога надається сім’ї, яка звернулася вперше, на шестимісячний період і виплачується одному з її членів. Право на продовження виплат ще на 6 місяців мають певні категорії осіб/сімей.
Право на допомогу мають:
- ВПО, які перемістилися (повторно перемістилися) з 1 січня 2022 р. з територій, що включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих РФ;
- ВПО, у яких житлове приміщення знищено або пошкоджено (до ступеня непридатного для проживання);
- діти, народжені у ВПО.
Також юрист наголосила, що людині, яка не працює за станом здоров’я, необхідно протягом трьох місяців з моменту призначення допомоги або влаштуватися на роботу, або зареєструватися в центрі зайнятості. В іншому разі надання допомоги буде припинено.
Важливо звернути увагу, що немає чіткого терміну, як довго людина може перебувати на обліку в центрі зайнятості.
У нас є звернення, де ВПО зазначають, що їм було припинено виплати через 2-3 місяці перебування на обліку в ЦЗ. Орган соціального захисту обґрунтовує таке припинення тим, що людина не працевлаштувалася. Це неправомірно і рішення про припинення виплат слід оскаржувати.
Також Наталія Юрлова зазначила, що звернутися за призначенням допомоги можна в:
- ЦНАП;
- орган соціального захисту населення;
- уповноважена особа виконавчого органу місцевої ради;
- через мобільний додаток “Дія”.
При цьому в деяких випадках допомога не призначається і не виплачується. Якщо протягом 3 місяців перед зверненням або під час отримання допомоги члени сім’ї:
- придбали транспортний засіб (з року випуску якого минуло менше 5 років);
- одноразово оплатили роботи чи послуги або придбали на загальну суму понад 100 тис. грн нерухомість, земельну ділянку, цінні папери, віртуальні активи, товари довгострокового споживання, іноземну валюту або банківські метали;
- мають депозит або облігації внутрішньої державної позики на загальну суму понад 100 тис. грн;
- мають у власності придатне для проживання житло на території, не включеній до Переліку, площею не менше ніж 13,65 м2 на одного члена сім’ї;
- придбали житло за кошти грошової компенсації з державного або місцевого бюджету;
- перебували і після переміщення перебувають на повному державному утриманні;
- зареєстрували/задекларували місце свого проживання в житлі, зруйнованому або пошкодженому внаслідок військової агресії РФ після такого пошкодження або руйнування (виняток — реєстрація дітей);
- відбувають покарання в місцях позбавлення волі;
- засуджені або оголошені в розшук за злочин проти основ національної безпеки.