Голова податкового комітету парламенту, Данило Гетманцев, представив остаточну версію урядового законопроєкту про мобілізацію №10449, який 11 квітня ухвалила Верховна Рада України. Текст законопроєкту нардеп розмістив у своєму Telegram-каналі.
Протягом 60 днів з моменту ухвалення цього закону, всі громадяни України, які перебувають на військовому обліку, повинні будуть оновити інформацію про своє місце проживання, контактні номери, адресу електронної пошти (за наявності) та інших особистих даних через ТЦК або електронний кабінет.
Законопроєкт передбачає обов’язкове взяття на військовий облік громадян чоловічої статі з певними спеціальними званнями, які служать у різних державних органах. Ті, хто був знятий з обліку через перебування за кордоном понад три місяці, також повинні будуть стати на облік протягом 30 днів з моменту ухвалення відповідної постанови Кабінету Міністрів.
У період мобілізації чоловіки зобов’язані мати при собі військово-обліковий документ і пред’являти його на вимогу уповноважених осіб.
Поправки також стосуються підстав для відстрочки від військової служби під час мобілізації. Наприклад, утримання трьох і більше дітей віком до 18 років враховуватиметься за умови відсутності заборгованості з аліментів.
Зміни зачіпають також військово-транспортний обов’язок. Транспортні засоби, зареєстровані на військовому обліку, в період мобілізації не можуть бути передані за межі країни або в оренду, а також повинні повідомлятися в ТЦК перед відправленням за межі території на термін більше одного місяця.
Суди розглядатимуть позови про тимчасове обмеження громадян України в управлінні транспортним засобом під час мобілізації на підставі заяв ТЦК. Обмеження встановлюються до виконання вимог ТЦК або їх відкликання.
У закордонних дипломатичних установах України в умовах воєнного стану консульські дії вчинятимуться для громадян чоловічої статі віком від 18 до 60 років лише за умови поновлення їхніх персональних даних у ТЦК.
Оформлення внутрішніх або закордонних паспортів громадянам України чоловічої статі у віці від 18 до 60 років буде здійснюватися тільки за наявності у них військово-облікових документів.
У період дії воєнного стану та/або мобілізації поліція матиме право вимагати у чоловіків віком від 18 до 60 років пред’явлення військово-облікового документа разом із документом, що підтверджує особу, з можливістю зафіксувати дані з них.
Законопроєкт також передбачає заходи для підвищення привабливості військової служби. Наприклад, під час укладення першого контракту військовослужбовці мають право на компенсацію 50% від першого внеску за кредитом, забезпеченим іпотекою, а також додаткові виплати після першого і другого року служби.
Також військовослужбовцям надаватимуть додаткову відпустку за знищену техніку, а перелік підстав для звільнення буде однаковим як для мобілізованих, так і для контрактників.
На момент публікації матеріалу немає інформації про те, чи було внесено відповідні правки до фінального проєкту документа.
Уряду доручається оновити правила віднесення підприємств до критично важливих, забезпечити функціонування центрів надання адміністративних послуг та центрів зайнятості рекрутерів для залучення на військову службу, а також переглянути порядок бронювання військовозобов’язаних.