Ситуація з паспортними сервісами за кордоном для чоловіків 18 років, які не встигли стати на військовий облік, останнім часом викликає безліч питань та проблем, опинившись за кордоном, наприклад, на навчанні або ще до початку повномасштабного вторгнення, багато молодих громадян України стикаються з відмовими. при спробі оформити чи обміняти паспорти.
Причина в тому, що відсутність запису в Реєстрі призовників «Оберіг» призводить до того, що паспортні сервіси просто не беруть документів від таких чоловіків. Це стосується тих, хто не встиг стати на облік у військкоматі до від’їзду.
Про це пише “Судово-юридична газета”.
Здавалося б, ситуація мала вирішитися після ухвалення постанови уряду в серпні, яка обіцяла спростити процес і дозволити українцям 16-25 років ставати на облік дистанційно.
Катерина Чорногоренко, заступник міністра оборони з цифровізації, ще в інтерв’ю заявляла, що всі дані автоматично збиратимуться з інших реєстрів, а ті, хто оформляє паспорт, вноситимуть до реєстру «Оберіг» без необхідності проходити медкомісію.
На практиці все виявилося складніше
Як пояснили у Комітеті з молодіжної політики, паспортні сервіси за кордоном відмовляються приймати документи, посилаючись на відсутність “технічної можливості” передати відомості до Реєстру призовників.
В результаті лише 9 осіб, яких не було у списку, змогли оформити паспорт. Це створює великі проблеми для українців, які не можуть стати на облік, не повернувшись до країни, та позбавлені можливості оновити документи чи отримати нові.
Все призвело до того, що багато хто намагається отримати тимчасові документи в інших країнах, що, у свою чергу, лише ускладнює ситуацію. Загалом поки процес цифровізації не став таким ефективним, як обіцяли, молоді українці, які не встигли стати на облік до від’їзду, стикаються з проблемами, які складно вирішити без повернення додому.