В Україні анонсовано велику пенсійну реформу. Деякі її деталі відкрила заступник міністра соцполітики Дарина Марчак.
Що зміниться?
За словами чиновниці, під час підготовки реформи у Мінсоцполітики спиралися на досвід західних країн. Як один із прикладів Дарина Марчак наводить Литву. Реформа, за її словами, потрібна Україні, щоб дозволити компенсувати девальвацію розрахункової пенсії внаслідок старіння зарплатної бази.
Повідомляється, що пенсії українців після проведення реформи можуть складатися із двох компонентів: соціальної та індивідуальної частин. Соціальна частина для всіх однакова, а ось індивідуальна – залежати від стажу та зарплати, яку в роки активної трудової діяльності отримував громадянин.
Якщо українець отримував протягом року середню зарплату, то йому за новою системою буде нараховано один бал. Далі вираховується пропорційно: якщо він заробляв на рік удвічі більше – два бали, у п’ять разів – п’ять, тощо. Якщо ж українець, що працює, отримує менше за середню заробітну плату, то й нараховано йому може бути менше одного бала.
То скільки отримаємо?
Як вже було сказано, Литва стала одним із натхненників авторів реформи. Там діє система, що описується, і в балтійській країні у 2023 році кожен бал пенсіонера оцінювався в 5,7 євро.
Тобто якщо ви відпрацювали 35 років, отримуючи середню зарплату, за яку нараховується один бал, то далі нескладно порахувати, що це гарантує вам 200 євро. Однак нагадаємо, що це лише індивідуальна частина, яка залежить від зарплати та стажу. Соціальна частина, яка нараховується всім пенсіонерам, у Литві минулого року була трохи більше за 246 євро.
Таким чином, людина, яка 35 років працювала, отримуючи середню зарплату, за місяць отримує в Литві майже 446 євро, або 18,5 тисячі гривень.