В Україні не діє синхронізація Територіальних центрів комплектації (ТЦК) з Пенсійним фондом і Мінсоцполітики. Тому громадяни, що мають право на відстрочку як-от багатодітні батьки та особи з інвалідністю, мають прийти у військомат самостійно.
В іншому випадку людина може отримати штраф, який майже неможливо оскаржити у суді.
“Міноборони вже налагодило обмін із базами Мін’юсту та Податкової, тож заброньовані працівники вже користуються зручними послугами через “Дію”. Проте синхронізація з Пенсійним фондом і Мінсоцполітики, яка дозволила б автоматично фіксувати інвалідність чи інші підстави для відстрочки, наразі не реалізована”, – йдеться в публікації.
Відтак, люди, які мають інвалідність, багатодітні батьки, доглядачі та студенти змушені особисто звертатися до ТЦК з метою повідомлення про свій статус. Це потрібно робити протягом 7 днів. В іншому разі таким особам загрожує штраф, оскаржити який вдається не завжди. Особливо в тих випадках, коли повістка вже була вручена.
“Закон про військовий обов’язок вимагає, щоб зміни в сімейному стані, стані здоров’я та інші подібні зміни повідомлялися в семиденний термін до ТЦК. Автоматичне повідомлення про інвалідність до ТЦК не надходить. Якщо людина хоче оформити відстрочку чи звільнитися з військового обліку, вона має повідомити ТЦК самостійно”, — поясни адвокат Приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини Роман Лихачов.