Самовільне залишення частини зараз досить поширена проблема, і є механізм, завдяки якому військовослужбовці, які пішли в СЗЧ, можуть повернутися на службу.
Тетяна Савченко – адвокатка у адвокатському бюро “Тетяни Савченко” розповіла, у тому числі, що загрожує особі, яка самовільно залишила частину, та як її розшукують.
Чим відрізняється СЗЧ від дезертирства?
Дезертирство та самовільне залишення частини – досить схожі поняття. СЗЧ – це залишення частини на понад три дні без поважних причин або неповернення до частини упродовж такого ж періоду без мети ухилитися від військової служби.
А от дезертирство – це саме залишення військової частини з метою ухилення від військової служби, тобто фактично, щоб туди більше не повертатися.
Таким чином головна відмінність між поняттями СЗЧ та дезертирство полягає в умислі – повертатися чи не повертатися до військової служби.
Чи однакова відповідальність за СЗЧ з навчального центру і СЗЧ з передової?
У частині 5 статті 407 Кримінального кодексу, в якій прописано покарання за самовільне залишення військової частини або місця служби, йдеться, що кримінальна відповідальність передбачена за невчасне з’явлення на службу без поважних причин або залишення військової частини у бойовій обстановці чи в умовах воєнного стану. Тобто відповідальність військового за СЗЧ з навчального центру, з передової чи з якоїсь тилової частини під час воєнного стану однакова.
Що буде, якщо втік з частини?
Згідно з частиною 5 статті 407 Кримінального кодексу, за СЗЧ військовослужбовцю загрожує від п’яти до 10 років позбавлення волі. А за дезертирство (408 стаття Кримінального кодексу) термін ув’язнення трохи інший – становить від п’яти до 12.
Зараз СЗЧ – досить поширене явище. До 1 березня діяла спрощена процедура повернення до військової частини, якщо особа бажала продовжити службу. А зараз є досить багато випадків, коли військові, які вчинили СЗЧ, укладають угоду з прокурорами про визнання винуватості, цю угоду затверджує суд, і порушникам дають значно менші терміни. Або ж ще звертаються з клопотаннями про звільнення від кримінальної відповідальності, якщо людина бажає повернутися на військову службу.
Як відбувається розшук СЗЧ?
Коли військовослужбовець не з’являється у військову частину або самовільно її залишає, військова частина починає службове розслідування. За фактом цього розслідування встановлюються певні обставини, зокрема, як зник військовий, де він знаходиться або чому вчасно не повернувся. Після того, як було встановлено, що дійсно є факт правопорушення, військова частина звертається до Державного бюро розслідувань із заявою про вчинення злочину.
Потім ДБР ініціює відкриття кримінального провадження і у рамках нього військового, який вчинив СЗЧ, оголошують у розшук. Відомості про те, що особа у розшуку, у тому числі з’являються в реєстрі “Оберіг”. Порушника розшукують поліцейські.