В Україні за останні декілька років зросла кількість фіктивних шлюбів. Найчастіше це пов’язано з тим, що чоловіки шукають жінок з інвалідністю для виїзду за кордон. Проте бувають й інші причини укладення такого шлюбу.
Що таке фіктивний шлюб
Сімейний кодекс України визначає шлюб як сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у державному органі реєстрації актів цивільного стану (ч. 1 ст. 21 СКУ).
Важливо, щоб подружжя спільно проживали, мали спільний побут, взаємні права та обов’язки.
Одразу варто зазначити, що згідно з ч. 2 ст. 3 Сімейного кодексу України, подружжя може проживати окремо через певні життєві ситуації.
У тому разі, якщо відсутній намір створення сім’ї та набуття прав і обов’язків подружжя, то такий шлюб вважається фіктивним (ч. 2 ст. 40 Сімейного кодексу України).
Як відбувається доказ фіктивності шлюбу
Намір створення сім’ї є оціночним поняттям, і в кожному конкретному випадку суд на підставі обставин справи визначає його наявність чи відсутність. Основними ознаками фіктивного шлюбу можуть бути:
- корислива мета або майнова вигода;
- окреме проживання подружжя;
- відсутність спільного майна;
- відсутність турботи один про одного;
- невизнання подружніх стосунків перед іншими людьми;
- небажання мати спільних дітей;
- сімейні стосунки з третіми особами;
- демонстрація перед третіми особами відсутності фактичних шлюбних відносин.
Фіктивний шлюб може бути визнаний судом недійсним або стати справжнім союзом.
Якщо шлюб визнається недійсним, то подружжя втрачає права на спільно набуте майно, повинні повернути отримані аліменти, одне з подружжя може бути виселено з житла, і шлюбний договір буде анульований.