Рада готує зміни до чинного законодавства щодо мобілізації та звільнення з військової служби.
Про це розповів перший заступник голови Комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Михайло Цимбалюк, пише Стіна.
Він зазначив, що народні депутати радяться з вищим військовим керівництвом при розробці законопроектів щодо мобілізації, демобілізації та інших питань сектору оборони. Представники ЗСУ та всіх сил оборони також входять до складу цієї робочої групи.
Цимбалюк повідомив, що саме депутати пропонують запровадити найближчим часом.
Насамперед йдеться про встановлення відпустки терміном 90 днів з виплатою грошового забезпечення для осіб, які повернулися з полону. Також законопроектом будуть нормовані документи для військовослужбовців та військовозобов’язаних під час проходження ВЛК або лікування після поранення.
Також планується встановити право на звільнення з військової служби для осіб без громадянства чи іноземців. Крім того, Рада хоче передбачити право на звільнення з військової служби для осіб, які мають статус інвалідності І та ІІ групи, а також на демобілізацію або звільнення з військової служби матимуть право жінки-курсанти, які достроково розірвали контракт.
Анонсовано нормування права на відстрочку для педагогів та викладачів вищої професійної освіти, а також відстрочення для осіб, які здобувають вищу освіту.
“Щодо викладачів – це однозначно право на відстрочку. А щодо студентів – зараз триває дискусія про недопущення порушення прав особи на здобуття освіти. Але вирішено, що коли людина вже здобуває другу чи третю вищу освіту, дати можливість їй завершити це навчання. Це однозначно вже вирішено”, – зазначив Цимбалюк.
Також він сказав, що зараз юридичне управління Верховної Ради підготує пропозиції щодо тих осіб, які в майбутньому захочуть здобувати другу, третю вищу освіту чи професійну підготовку. Йтиметься про те, яким чином можна буде обмежити це право.
“Це дуже важливе питання. До того ж, вони всі без винятку вже відслужили встановлені законом терміни. Через це ми передбачаємо, що після (внесення) змін до чинного законодавства Верховний Головнокомандувач повинен буде підписати закон про демобілізацію і всі ці особи, більшість з яких не задіяні в бойових діях, будуть демобілізовані”, – наголосив Цимбалюк.
Він також повідомив, що обговорюється питання щодо мінімізації кількості тих осіб, які доглядають осіб з першою та другою групами інвалідності.
“Зараз законодавством не обмежена така кількість. Ми плануємо обмежити – одна особа призовного віку має право на відстрочку з догляду за особою-інвалідом, якщо немає інших членів сім’ї, які можуть її доглядати, тобто не пенсіонерів, а осіб працездатного віку”, – розповів депутат.