Національний банк провів опитування серед представників українського бізнесу та дізнався їхні очікування стосовно діяльності в найближчій перспективі. Сектор торгівлі показав позитивні результати, а підприємства промисловості й будівництва передбачають потенційні звільнення працівників.
Про це йдеться в щомісячному опитуванні НБУ.
Бізнес досить стримано оцінив свій подальший розвиток. На очікування рівня ділової активності впливає багато факторів, зокрема:
- активні воєнні дії;
- наслідки обстрілів російських окупантів;
- посилення безпекових ризиків;
- проблеми з логістикою;
- подорожчання електроенергії;
- податкові нововведення, як от відновлення документальних перевірок;
- звуження інвестиційного попиту;
- нестача кваліфікованих співробітників.
Найбільш негативні оцінки дали компанії сфери будівництва та промисловості. Вони прогнозують погіршення результатів своєї діяльності, що характеризується зменшенням експорту та відсутністю нових замовлень. Як результат – буде більше звільнень.
“Підприємства найпесимістичніше оцінили економічні результати, зважаючи на зростання виробничих витрат, звуження інвестиційного попиту, брак кваліфікованих кадрів, сезонні умови. В секторі очікується подальше скорочення загальної чисельності працівників”, – йдеться в опитуванні.
Тоді як торгівля залишилася єдиним сектором економіки, де прогнози позитивні завдяки сповільненню інфляції, стабільному внутрішньому попиту, збільшенню пропозиції товарів та ін. Звільнення робітників можливі, але в помірному темпі, без радикальних рішень.
Загалом всі керівники підприємств висловили побоювання щодо потреби скорочувати персонал, враховуючи складність ведення бізнесу в умовах війни. Але найбільш песимістично налаштовані представники будівельної сфери.
Які спеціалісти найбільш затребувані в Україні
Раніше ми розповідали, що деякі професії набули значної популярності після початку повномасштабної війни. Це зумовлено потребами суспільства та дефіцитом робочої сили в конкретних галузях. Максимальний попит на ринку мають:
- лікарі;
- стоматологи;
- фармацевти;
- гірники;
- тонувальники;
- професіонали на виробництво;
- фахівці сфери переробної промисловості.
Зрозуміло, що затребуваність професій постійно змінюється, зважаючи на міграційні процеси та безпекову ситуацію. Після війни компаніям знадобляться люди для роботи в будівничому, агропромисловому, гірничодобувному і транспортному секторах. Не виключено, що працевлаштуватися стане легше, адже посади пропонуватимуть фахівцям з меншим досвідом через нестачу кадрів.