Відстрочка від призову на військову службу дає військовозобов’язаному тимчасове звільнення від служби в армії, але право на таку відстрочку мають далеко не всі. Хто не має на неї законних підстав, а також за яких обставин можна втратити відстрочку в грудні, пояснив адвокат.
Хто втратить відстрочку від мобілізації у грудні 2024
Як писав раніше УНІАН, якщо відстрочка від мобілізації у військовозобов’язаного була оформлена і продовжена належним чином, то анулювати її не можуть. Мережею “гуляли” заяви, що відстрочку нібито можуть забрати, наприклад, у студентів чи осіб із певною групою інвалідності, але наразі ці зміни не запровадили.
Нагадаємо, що повний перелік категорій осіб, які мають право на відстрочку від мобілізації, прописаний у законі “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” (ст. 23). Якщо говорити про категорії військовозобов’язаних українців, які не мають права на відстрочку, то в грудні 2024 в цьому пункті нічого не змінилося.
Відстрочка від призову не надається, якщо військовозобов’язаний:
- студент-заочник, або студент на вечірній формі, або здобуває другу вищу освіту тощо;
- багатодітний батько і в нього є заборгованість зі сплати аліментів;
- доглядає за дружиною (чоловіком) з інвалідністю 3 групи (тут є кілька винятків);
- доглядає за особами з 1 і 2 групою інвалідності, але, крім нього, є інші родичі, які теж можуть це робити;
- самотній батько, але при цьому маму дитини (дітей) не було позбавлено батьківських прав, її не визнано померлою/зниклою безвісти і вона не перебуває в тюремному ув’язненні;
- працює на підприємстві, організації або в установі Міноборони України і не має бронювання;
- раніше був обмежено придатним до військової служби за висновком військово-лікарської комісії (ВЛК), але після повторної ВЛК визнаний придатним.
Як розповів колишній депутат Київоблради, адвокат Роман Сімутін, право на відстрочку – це невід’ємне право громадянина України. Варто пам’ятати, що ТЦК та СП не може розпорядитися відстрочкою, наданою якійсь особі, на свій розсуд – наприклад, відібрати чи не надати, якщо для неї є законні підстави, у ТЦК є обов’язок її оформити. Та разом з тим є умови, за яких громадяни можуть втратити відстрочку або ж її можуть анулювати.
Єдиний випадок, коли анулюється відстрочка від мобілізації – якщо для її оформлення було надано неправдиву інформацію. Також військовозобов’язаний може втратити відстрочку, якщо перестали діяти умови, які забезпечували право на її отримання. Наприклад, громадянин може залишитися без відстрочки на підставі здійснення постійного догляду, якщо представники соцзахисту встановили, що особа не виконує взяті на себе обов’язки, пояснив адвокат.