Під час мобілізації в Україні особи з інвалідністю мають відстрочку від призову, а тому не повинні проходити ВЛК. Проте є випадки, коли громадянина можуть відправити на медкомісію. Детальніше про це розповіли в ТЦК, адвокати Катерина Аніщенко та Роман Сімутін у коментарі ТСН.ua.
“Наявність посвідчення про інвалідність само по собі дає право на відстрочку”, — повідомили в одному з районних ТЦК Києва.
Адвокатка Катерина Аніщенко розповіла, що в разі сумнівів у наявності інвалідності особу можуть направити на ВЛК. Проте ВЛК та МСЕК — це різні комісії, остання призначає групу інвалідності.
“Остання (МСЕК, — ред.) дає групу інвалідності, ВЛК — це військово-лікарська комісія. Остання не може визначати ступінь втрати працездатності”, — сказала Катерина Аніщенко.
Вона вважає що громадянам, які мають групу інвалідності, не потрібно проходити ВЛК, оскільки згідно з постановою Кабміну, особа, яка має право на відстрочку чи не підлягає мобілізації, не повинна проходити ВЛК.
Чи направлять особу з інвалідністю на ВЛК
Адвокатка зазначила, що якщо у військовозобовʼязаного чоловіка немає військового квитка, проте є інвалідність, то його можуть направити на ВЛК. Адже для отримання військового квитка потрібно пройти ВЛК.
“Але якщо є військовий квиток навіть радянського зразка, то його не мають права направляти на військово-лікарську комісію”, — наголосила вона.
За словами адвоката Романа Сімутіна, ті громадяни, які отримали інвалідність навіть після початку повномасштабного вторгнення, не зобовʼязані проходити ВЛК.
“До лютого (2025 року, — ред.) повинні пройти (ВЛК, — ред.) ті, кого раніше було визнано обмежено придатним. Зараз такого статусу не існує. А ті, хто має групу інвалідності — вони взагалі мають право на відстрочку”, — сказав він.
Адвокат додав, що ВЛК немає ніякого відношення до МСЕК, зокрема, в них різні критерії. Тому особи, які мають групу інвалідності, можуть бути мобілізованими лише за їхньою згодою.