В Україні діє воєнний стан, під час якого виїзд за кордон чоловікам віком від 18 до 60 років заборонено. Про це прописано в указі президента України № 64/2022. Однак існують виключення. Розповідаємо, хто може виїхати за кордон в 2024 році легальним чином.
Про те, як виїхати за кордон чоловікові, розповів колишній нардеп, заслужений юрист України, доктор юридичних наук Володимир Пилипенко.
Чи можна з відстрочкою виїхати за кордон
Юрист Володимир Пилипенко в коментарі УНІАН пояснив: якщо військовозобов’язаний чоловік має відстрочку від мобілізації – це не дає право на виїзд за кордон автоматично.
Виїзд за кордон регулюється не законом, а підзаконними документами Державної прикордонної служби. Тобто прикордонники мають свої внутрішні документи, на підставі яких вони в індивідуальному порядку ухвалюють рішення щодо того, випускати людину за межі держави чи ні.
Для виїзду за кордон треба мати і відстрочку, і підстави, які прикордонники вважатимуть достатніми для того, щоб дозволити людині перетин кордону. До того ж ці підстави треба підтвердити відповідними документами.
Хто має право виїхати за кордон в 2024 році
За словами Володимира Пилипенко, право на виїзд надано водіям по системі “Шлях”, які їдуть по гуманітарну допомогу. Випустити за кордон також можуть волонтерів.
Перетнути кордон можуть спортсмени, які їдуть на змагання, культурні діячі, що вирушають на гастролі. Державні службовці і науковці мають право на виїзд у закордонне відрядження.
Багатодітні і самотні батьки можуть мати підстави для виїзду. Можливий виїзд чоловіків, які супроводжують особу на лікування.
Щоб отримати дозвіл на перетин кордону, військовозобов’язаний повинен мати обґрунтовані підстави для виїзду – у різних випадках йдеться про різні документи. Наприклад, тренер, який їде на чемпіонат разом зі збірною, має отримати документ про відрядження від Міністерства молоді та спорту.
Як виїхати за кордон опікунові недієздатної особи
Раніше ми розповідали, як оформити опікунство в Україні. Згідно з законом, опікуни можуть перетинати державний кордон, якщо супроводжують особу з інвалідністю, яку опікають. При собі потрібно мати документи, які підтверджують спільне проживання, наявність інвалідності, родинні зв’язки, акт встановлення догляду.
Популярним є питання – чи може опікун виїхати за кордон без опікуваного. Це можливо в тому випадку, якщо недієздатна особа вже знаходиться за кордоном і стоїть на обліку в консульстві.
Чи можна виїхати за кордон у 17 років
Хлопці віком до 18 років можуть виїхати за кордон, навіть якщо до повноліття залишився один день. Для цього не потрібен дозвіл батьків. Однак прикордонники можуть не випустити юнака, якщо він не стоїть на військовому обліку. Тож при собі варто мати приписне посвідчення.
Чи може батько-одинак виїхати за кордон
Самотній батько має право на виїзд, якщо мати дітей померла, пропала безвісти або позбавлена материнських прав. Однак якщо чоловік одружився повторно, то втрачає можливість перетнути кордон.
Чи може багатодітний батько виїхати за кордон
Батько трьох і більше неповнолітніх дітей може виїхати з України, навіть якщо вони народжені в різних шлюбах. Але важливо документально підтвердити факт утримання або виховання дітей і отримати відстрочку в ТЦК. Без такого документа батька не випустять. Також не має бути заборгованості з аліментів.
Виключений з військового обліку – чи можна виїхати за кордон
Такі громадяни можуть виїхати, якщо має печатку “виключений з військового обліку” у військово-обліковому документі.
Якщо дружина інвалід 3 групи – чи можна виїхати за кордон
Відстрочка від мобілізації за інвалідністю дружини 3 групи (і право на виїзд за кордон) надається, якщо жінка отримала такий статус через онкологію, відсутність кінцівки (кінцівок) чи одного з парних органів, психічний розлад чи церебральний параліч.