В Україні вчителі з 1 січня щомісячно отримуватимуть “на руки” на 1000 грн більше. Субвенція від уряду має перекрити зменшення учительських зарплат через підвищення військового збору. Як пояснив прем’єр-міністр Денис Шмигаль, вісім місяців 2025-го виплати становитимуть по 1000 гривень “на руки”, а з вересня збільшаться до 2000 гривень (на руки).
На реалізацію програми буде розподілено 4,6 млрд грн відповідної субвенції на перше півріччя 2025 року. Це дозволить забезпечити українських вчителів щомісячними виплатами в розмірі 1300 грн (до оподаткування).
Отже:
- з 1 січня 2025 року запроваджується щомісячна “вчительська доплата” до заробітної плати вчителів у розмірі 1000 грн “на руки”;
- з 1 вересня 2025 року ця виплата збільшиться до 2000 грн “на руки” кожному вчителю.
Раніше у Кабміні обіцяли розробити механізм, який дозволить перекрити зменшення учительських зарплат через підвищення військового збору. Уряд обіцяв вирішити цю проблему через збільшення освітньої субвенції у бюджеті 2025 року.
Бюджет на 2025-й не передбачає жодної індексації соціальних стандартів. Ані мінімалку, ані прожитковий мінімум (а разом з тим і мінімальну пенсію) підвищувати не планують. Тож українців із мінімальними доходами очікує складний рік. Реальний рівень доходів може суттєво скоротитись, бо номінальна зарплата для тих, хто отримує мінімалку, не зросте, а ціни при цьому можуть підвищитись на 6,9%.
Ще кілька місяців тому в Бюджетній резолюції уряд передбачив, що мінімалку та прожитковий мінімум заморозять аж на три роки. Це може стати найбільш жорстким обмеженням зростання соціальних стандартів за останні роки чи навіть десятиріччя. За даними Мінсоцу, в Україні мінімальну зарплату отримують 1,9 млн осіб.
Якась частина з них – це ті, хто насправді на мінімалку не живе, а решту зарплати отримує в конверті. Однак разом з тим є і українці, які дійсно отримують мінімалку. Передусім це працівники бюджетних сфер, працівники в невеликих населених пунктах.
Зараз на Єдиному порталі вакансій близько 10,3 тис. вакансій із зарплатою у 8000 грн. Йдеться не тільки про роботу в селах. Наприклад, таку зарплату пропонують продавцю у Вінниці, двірнику в Херсоні. Кочегарів, слюсарів, поштарів, сторожів, медичних сестер, підсобних робітників, бібліотекарів і ще десятки різних спеціалістів шукають на мінімалку.