Вчені встановили, що доба стає довшою через уповільнення Землі

Вчені встановили, що зміна клімату протягом останніх десятиліть почала суттєво впливати на тривалість астрономічної доби.

Тож тепер став відомий ще один наслідок глобального потепління — доба стає дедалі довшою через уповільнення Землі.

Про це йдеться в дослідженні п’ятьох вчених із Цюрихського інституту геодезії та фотограмметрії, Каліфорнійського технологічного інституту, Університету Альберти (Канада) і Центру штучного інтелекту (Цюрих, Швейцарія), опублікованому в журналі PNAS.

Танення крижаних щитів і глобальних льодовиків призводить до підвищення рівня моря, а також перенесення маси від полюса до екватора, що збільшує сплюснутість Землі і призводить до збільшення тривалості дня, ідеться в дослідженні. Науковці зазначають, що нинішні темпи зростання вищі, ніж у ХХ столітті. За сценаріїв із високими викидами темпи збільшення тривалості дня, спричинені кліматом, і далі зростатимуть і можуть сягнути темпів, які вдвічі більші, ніж зараз.

За даними науковців, перенесення маси від полюса до екватора внаслідок зміни клімату за останні два десятиліття було безпрецедентним порівняно з попередніми 100 роками. Зазначається, що стале зростання рівня моря в ХХ столітті і прискорення його тенденції після 2000 року пов’язані з потеплінням клімату від початку промислової революції, яка відбувалася у XVIII–XIX століттях. До 1800 року рівень моря коливався з періодом кілька сотень років, без чіткої тенденції.

За розрахунками вчених, до початку XXI століття вплив змін клімату став порівнянним з основним чинником подовження доби – місячними припливами. Якщо викиди парникових газів і далі зростатимуть, цей чинник може вийти на перше місце за важливістю. Людина не відчує цього ефекту (науковці наводять розрахунки, де подовження доби вимірюють у мілісекундах), але може вплинути на роботу супутникової навігації й багатьох інших комп’ютерних систем.

Ольга Степанова

Recent Posts

Платять за комуналку та хліб: мати бере з малолітніх дітей гроші за оренду

Міллі, багатодітна мати, яка активно веде свою сторінку у TikTok, вирішила навчати своїх дітей фінансовій…

2 години ago

Будуть серйозні проблеми: юрист пояснив що буде з ухилянтами після в’язниці

В Україні в судовій практиці вже є випадки, коли ухилянтам за свідомий вибір не мобілізуватися…

2 години ago

На висоті 9000 метрів: пасажир під час турбулентності намагався вкрасти літак

Йти до своєї мрії – без сумніву, прекрасно. Однак потрібно розуміти, коли не час й…

3 години ago

Не зобов’яжуть мобілізуватися: категорії, які не забере ТЦК

Внесення змін до мобілізаційного законодавства України кардинально змінює правила призову для осіб з інвалідністю. Зокрема,…

3 години ago

Аргентина закликала міжнародний суд видати ордер на арешт президента Венесуели

Аргентина звернулася до Міжнародного кримінального суду з проханням видати ордер на арешт президента Венесуели Ніколаса Мадуро на тлі…

3 години ago

“Нісенітниця”: Шольц розніс бюрократів, які блокують працевлаштування біженців з України

Німецька бюрократія стоїть на заваді працевлаштуванню сотень тисяч українських біженців, які мають затребуваний на німецькому…

3 години ago