Ель-Ніньо, природне кліматичне явище, офіційно закінчилося. Але очікується, що найближчим часом з’явиться його аналог – Ла-Нінья. Ла-Нінья характеризується більш прохолодною екваторіальною температурою поверхні моря.
За даними Центру прогнозування клімату Національного управління океанічних і атмосферних досліджень (NOAA), очікується, що Ла-Нінья повернеться цього літа, можливо, вже в липні, пише IFLScience. За прогнозами, ця нова фаза триватиме всю зиму в Північній півкулі і буде пов’язана з сезоном ураганів в Атлантиці.
“Після року домінування Ель-Ніньо звільнило тропічну частину Тихого океану в травні 2024 року”, – йдеться в останньому оновленні NOAA за червень 2024 року. “Кліматичний маятник тропічної частини Тихого океану, схоже, хитнувся назад до іншої крайності: Ла-Нінья”.
Ла-Нінья та її аналог Ель-Ніньо являють собою екстремальні фази циклу Ель-Ніньо-Південного коливання (ENSO) – повторюваної кліматичної моделі, що описує, як зміни температури води в Тихому океані чинять глобальний вплив на світ. Це впливає на все: від вітру, температури і характеру опадів до інтенсивності сезонів ураганів. Цикл може впливати навіть на розподіл риби в морях.
Приблизно кожні три-сім років поверхневі води на значній частині тропічної частини Тихого океану нагріваються або охолоджуються на 1-3°C порівняно з нормою. Ла-Нінья часто називають “холодною фазою” ENSO, коли температура поверхні океану в центральній і східній тропічній частині Тихого океану падає. З іншого боку, під час Ель-Ніньо температура поверхні підвищується.
Вже давно було відомо, що Ла-Нінья наближається – синоптики спочатку передбачали її повернення в період з червня по серпень, але переглянули цю пропозицію, оскільки швидкість похолодання сповільнилася. Згідно з останнім прогнозом Центру прогнозування клімату NOAA , минулого місяця повернулися нейтральні для ENSO умови. Проте вони не триватимуть довго, і існує 65% ймовірності того, що Ла-Нінья розвинеться в липні-вересні 2024 року, і 85% ймовірності того, що вона збережеться протягом листопада-січня.
Цей час означає, що він, найімовірніше, збіжиться з піком сезону ураганів в Атлантиці (очікується між серединою серпня і серединою жовтня) і, можливо, посилиться. NOAA вже передбачило “незвичайний” сезон, почасти завдяки Ла-Нінья. За їхніми оцінками, існує 85% ймовірності того, що сезон буде вищим за норму, 10% ймовірності того, що сезон буде близький до нормального, і лише 5% ймовірності того, що сезон буде нижчим за норму.
За прогнозами, від 8 до 13 штормів переростуть в урагани зі швидкістю вітру 119 кілометрів на годину або вище, а також очікується від 4 до 7 великих ураганів зі швидкістю вітру 178 кілометрів на годину або вище. Синоптики мають 70% впевненості у цих діапазонах.
Але як падіння температури поверхні океану може вплинути на вихрові вітри урагану? Насамперед це пов’язано з вертикальним зсувом вітру – зміною швидкості та напрямку вітру від поверхні до верхніх шарів атмосфери. Над Атлантикою Ла-Нінья зменшує вертикальний зсув вітру, що посилює ураганну активність. Це також зменшує кількість рухів, що опускаються, і стабільність атмосфери, які сприяють цьому. Тим часом у центральній та східній частині Тихого океану Ла-Нінья пригнічує активність ураганів. Та оскільки цього року сезон ураганів в Атлантиці вже розпочався і насувається Ла-Нінья, у 2024 році можуть з’явитися сильні шторми.