Бактерія Deinococcus radiodurans є однією з найстійкіших бактерій на Землі. Вона здатна витримати рівень радіації, який у 28 000 разів перевищує фатальне для людини значення, повідомляє Interesting Engineering.
Зазначається, що вчені з Північно-Західного університету та Університету уніфікованих служб змогли розшифрувати механізм дії потужного антиоксиданту, який дає змогу Deinococcus radiodurans виживати в екстремальних умовах. Результати їхньої роботи опубліковані у спільному дослідженні в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.
У виданні звернули увагу на те, що Deinococcus radiodurans отримала прізвисько “Бактерія Конана” на честь вигаданого персонажа Конана-варвара.
Щоб розкрити секрет “живучості” бактерії, вченим довелося створити новий антиоксидант MDP, який натхненний надздібностями Deinococcus radiodurans, додали у виданні.
Під час дослідження було виявлено, що MDP утворює унікальний комплекс: тріо з марганцю, фосфату і пептиду. Ця комбінація забезпечує найвищий рівень захисту від впливу радіації.
“Ми давно знаємо, що іони марганцю і фосфат разом створюють сильний антиоксидант, але відкриття і розуміння “чарівної” сили, що забезпечується додаванням третього компонента, стало справжнім проривом. Це дослідження дало ключ до розуміння того, чому ця комбінація є таким потужним і багатообіцяючим радіопротектором”, – пояснив один з авторів дослідження з Північно-Західного університету Брайан Хоффман.
Для вимірювання рівня антиоксиданту марганцю в клітинах бактерії вчені використовували передову спектроскопію, підкреслили у виданні. Дослідники помітили, що стійкість мікроорганізму до радіації безпосередньо пов’язана з рівнем антиоксидантів марганцю.
Попередні дослідження показали, що ця бактерія здатна пережити 25 000 грей радіації. Тепер же вчені з’ясували, що Deinococcus radiodurans виживає і за 140 000 грей.
“Це нове розуміння MDP може призвести до розробки ще потужніших антиоксидантів на основі марганцю для застосування в охороні здоров’я, промисловості, обороні та космічних дослідженнях”, – поділився автор дослідження Майкл Дейлі.